Bu makale 12 Ocak 2018 12:19:07 Tarihinde eklenmiştir.

AÇIK CEZAEVİNE GEÇİŞ ŞARTLARI

                              
 
Değerli okurlarım  bu makalemde siz değerli dostlarıma  açık cezaevine geçiş şartları hakkında bilgi vermek istiyorum .
Kural olarak    Açık  cezaevine geçiş   yönetmeliğine  göre    açık cezaevine  bir hükümlünün geçebilmesi için  toplam cezası  10 seneden fazla ise    1/10 unu ,  toplam cezası 10 seneden  az ise  1  ayını  kapalı cezaevinde geçiren hükümlüler  eğer  iyi halli iseler  ve  koşullu salıverilme tarihine  7 sene ya da daha az bir süre  kalmış ise  açık cezaevine geçiş hakkına sahip olacaklardır. 
Ancak   ağırlaştırılmış   müebbet  hapis cezasına  mahkum olanlar   ,haklarında  ikinci kez  tekerrür hükümleri uygulananlar  ,haklarında iyi hal kararı verilmiş olsa bile  5  ya da daha fazla  hücre cezası alanlar  ve son hücreye koyma cezasının üzerinden  1 yıl geçmemiş olanlar    ,terör  ve örgütlü   suçlardan   hükümlü olanlar   açık cezaevine geçemez .koşullu   salıverme kararı  geri  alınanlar  ,  denetimli  serbestlik  tedbirini  ihlal  edenler  ,icra iflas kanunu gereğince   hapsen tazyik  veya  tazyik  hapisleri   dışında   diğer kanunlarda düzenlenen  disiplin ve  zorlama  hapislerinin    tamamı  kapalı cezaevinde geçirilir.  Ayrıca  hükümlünün yaşı ,sağlık durumu ,  bedensel  veya zihinsel   yetenekleri  bakımından çalışma  koşullarına  uyum  sağlamayacakları  idare ve gözlem kurulu   kararı  ile  saptananlar     açık cezaevine    ayrılamaz.   
Açık cezaevinde  iken  (firar  suçu hariç) disiplin   cezası verilerek   kapalı  kuruma iade edilen  hükümlüler  diğer şartlara  uyduğu takdirde   açık cezaevine geçebilirler. 
Açık cezaevinde  iken  ilk kez firar  eden yakalanan  kapalı  kuruma  iade  edilen  ve  hücre cezası  alan hükümlüler    disiplin cezasının   kaldırılmasından itibaren    açık kuruma  ayrılabilir. 
Hükümlünün   doğrudan açık cezaevine  geçebilmesi için   kasıtlı suçlarda   3 yıl  ve ya  daha az  hapis cezasına  mahkum   edilenler  doğrudan  açık cezaevine geçiş hakkına  sahip olacaktır. Örn.dolandırıcılık  adam yaralama gibi
Cezası yüksek güvenlikli kurumlarda   infaz edilen hükümlüler   toplam cezalarının 1/3 ünü   iyi halli geçirirlerse  ve koşullu salıverilmelerine   3 yıl  ya da daha az  bir  süre kalınca  açık cezaevine   geçiş hakkına sahiptir  .
Taksirli suçlarda   5  yıl   yada  altında   bir cezaya  mahkum olanlar   doğrudan   açık  cezaevine   geçiş hakkına   sahiptirler .örn :ölümlü trafik kazası   veya iş kazası   nedeniyle   5 yıl  veya altında   ceza alanlar   doğrudan  açık cezaevine  geçiş hakkına  sahip olacaklardır.
Hükümlü hakkında  adli para  cezası   verilmişse  ve  bu adli para cezası ödenmediği için  hapis cezasına  çevrilmişse  doğrudan  açık cezaevinde infaz edilir.
Örgütlü  suçlar ve cinsel   dokunulmazlığa karşı suçların   doğrudan  açık cezaevine  geçiş hakkı yoktur.
Müebbet hapis cezasına  mahkum   olanlar  koşullu salıverilmelerine  5 yıl yada daha az bir süre  kalmışsa açık cezaevine  ayrılma hakkına sahiptir.
Cezası  yüksek güvenlikli  cezaevinde f tipinde  veya kapalı  cezaevinin yüksek güvenlikli bölümünde  geçiren hükümlüler  cezalarının  1/3  ünü iyi halli  geçirmiş ve koşullu salıverilmelerine  3  yıl yada daha az  bir süre kalmışsa   açık cezaevine geçebilir.
Nitelikli hırsızlık   tck 142 yağma tck 148-149 uyuşturucu madde  alım satımı  tck 188uyuştucu madde   kullanımı kolaylaştırma tck 190   gibi suçlardan   mahkum olanlar   koşullu salıverilmelerine  5 yıl  ya da daha az bir süre kalmışsa    açık cezaevine  ayrılabilir.  
Örneğin  nitelikli hırsızlık ve   yağma suçundan  9 sene ceza alan bir şahıs  eğer suçu 1 temmuz 2016 tarihinden önce işlemişse  1 ay kapalıda kalması  gerekir . 1 temmuz 2016 dan sonra işlemişse  9 sene ceza alan bir hükümlü  açık cezaevine geçiş için  1 yıl kapalıda kalması gerekir .Çünkü 671 sayılı KHK ya göre 1 Temmuz 2016 dan önce işlenen nitelikli hırsızlık ve yağma suçlardında ceza infaz oranı ½ 1 temmuz 2016 dan sonra işlenen suçlarda ceza infaz oranı 2/3 dür .
Uyuşturucu madde ticareti uyuşturucu madde kullanılmasını kolaylaştırma  suçlarında 7.5 yıl ya da daha az hapiscezası alan bir hükümlü 1 ay kapalıda kalır .ve açık cezaevine geçer.
Uyuşturucu madde ticareti  ve uyuşturucu madde kullanılmasını kolaylaştırma suçlarından 8 yıl hapis cezası alan 4 ay kapalıda kalır açığa geçer uyuşturucu madde suçlarından 9 yıl hapis cezası alan bir hükümlü  1 yıl kapalıda kalır ve açık cezaevine geçer .
Cinsel saldırı tck102 ve çocukların  cinsel istismarı  tck103.madde  eşe karşı kasten adam öldürma  eşe karşı kasten adam yaralama   eziyet tck 82/1 tck 86/3_a tck  96/2 b suçlarından mahkum olanlr  koşullu salıverilmelerine  3 yıl kala açık cezaevine  geçebilirler.
Cinsel taciz suçu işleyenler  önce kapalıya alınır  diğer cinsel suçlarda olduğu gibi koşullu salıverilmelerine 3 yıl kalma şartı  aranamayacak iyi halli olmaları yeterli olacak .
 
 
 
 
Bu konudaki  tüm sorularınızı 0 532 508 90 45 nolu irtibat telefonuma bildirebilirsiniz
AVUKAT NEVİN ÖMEOĞLU DEMİREL   İSTANBUL BAROSU AĞIR CEZA VE BOŞANMA AVUKATI 
Etiketler
Yorum Yap
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
16°C / 13°C
Durum
Çok Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:08
Güneş
06:35
Öğle
12:50
İkindi
16:10
Akşam
18:52
Yatsı
20:12
ANKET
TÜMÜ

Sitemizi Nasıl Buldunuz.?