Bu makale 12 Eylül 2017 06:52:32 Tarihinde eklenmiştir.

BULANTI

Kızılderili bir grupla Meksika’da bir İnka tapınağına giden bir beyaz adam grubu Kızılderililer gereksiz yere oturunca sormuşlar. “Neden durdunuz?”  Kızılderililer cevap vermiş; “O kadar hızlı gidiyoruz ki ruhlarımız bize yetişemiyor. Yetişmelerini beklememiz gerekiyor.”
Hayat öyle hızlı akıyor ki gerçekten değişime, gelişime ve yaşama yetişemiyoruz. Ruhlarımızın geride kalmasından mıdır nedir zamanla boşlukta, sanki robotmuşuz gibi ruhsuzlaşıyoruz. Sindiremiyoruz yaşamı… Olanı-biteni, yiteni-gideni, teknolojiyi, değişimi sindirmeye fırsat bulamıyoruz.
Hele siyasetçi olarak siyasetteki gelişmeleri hiç sindiremiyoruz…
Hele hele seçmen iseniz 15 yıllık iktidarınız ruhunuzun yittiği bu ortam ve koşulda sizinle kafa bile bulabiliyor… 
İsterseniz Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen hafta partisinin il başkanları toplantısında yaptığı konuşmaya bakın; Bir taraftan “Bize dava adamı olarak görev yapacak Ak Parti kadroları lazım” diyor mevcut kadrolarını aşağılayıp istifaya zorluyor diğer taraftan daha birkaç yıl önce “İlçe ve il başkanları mal beyanı verir ve siyasi ahlak kurallarına uymaya zorlanırsa başkan bulamayız” dediğini unutuyor.
Bir taraftan “Türkiye’yi AB tam üyelik müzakerelerini bitirmeye zorlamak siyasi ahlaksızlıktır” diyerek Almanya’yı suçluyor diğer taraftan daha birkaç ay önce “Bizi almayacaklarını açıklasalar da bizde rahatlasak” dediğini unutuyor.
Bir taraftan “Her şeyden önce Ülkemiz ve Milletimiz adına bu saldırılara karşı mücadele etme sorumluluğu iktidar partisi olarak bizim yani Ak Parti kadrolarının üzerindedir. Kimseye suç yükleyemeyiz. Bunun faturası tarih tarafından bize kesilir” diyor. Diğer taraftan aynı konuşmasında “Türkiye'nin en büyük şanssızlığı çapsız, ruhsuz, plansız, projesiz ama bir o kadar da muhteris bir ana muhalefet partisine sahip olmasıdır. Ana muhalefet partisi, programı ve gayretiyle milletimizin gönlünü kazanarak iktidara gelmek yerine, AK Parti ve şahsımızla birlikte Türkiye'nin de kaybetmesi pahasına yönetimi ele geçirme anlayışıyla hareket ediyor. Dil, normal bir muhalefet dili değil, adeta bir terör örgütü dili” deyip suçu ana muhalefete atmaya çalışabiliyor. 
Bunlar artık ruhunu kaybeden bir Cumhurbaşkanının sözlerinden geçen haftaya ait birkaç örnek. Hitap ettiği toplumda eğer ruhunu kaybetmemişse yada ruhunu kaybetmekten rahatsızlık duymuş ise kızılderililer gibi, “Ruhlarımızı kaybetmeyelim. Onlarla tekrar bulalım, bir olalım” diyecektir.
Tayyip Erdoğan, 15 yıllık iktidarında bu topluma ruhunu kaybettirdi gerçekten. Tabi ki teknolojinin, değişimin, çağın çok etkisi var ama bunları olumsuz kullanan, kafaları ambale eden bir tek adamın da çok çok etkisi var.
Geçen hafta sonu Cuma akşam üstü katıldığım bir televizyondaki ekonomi programında “Türkiye Varlık Fonu Başkanı görevden alındı. Bu gün Cumhurbaşkanı Erdoğan konuyla ilgili beklentilerimizi karşılayamadı gibi bir açıklama yaptı. Ne diyorsunuz?” diye sordu. Gerçekten Cumhurbaşkanı’nın gerekçesi ruhunu kaybetmiş bir kişinin gerekçesiydi. Türkiye Varlık Fonu’nu “Bir faydası olmaz, yanlış yapıyorsunuz, doğrusu böyle değil şöyledir”itirazlarımıza rağmen çoğunluklarının gücüyle kurdular. Aradan bir yıl geçti. Türkiye Varlık Fonu’na (TVF) 200 milyarlık varlığı olan en değerli kurumları bağladılar. Bu yolla Meclis denetiminden karlı kuruluşları çıkardılar. Beklentileri güya faizlerin düşürülmesi, dövizin istikrara kavuşturulması idi. Tam tersi oldu. TVF kurulduğunda 7’lerde olan faiz oranları şimdilerde 12’ye ulaştı. Döviz o zamandan beri istikrarsız. İnip-çıkıyor. Ekonomide her geçen gün gittikçe kötüleşiyor. Geçim zorlaşıyor. Vatandaş zorlanıyor. İş dünyası sıkıntıda. Ve tüm bunlara karşı yapısal reformları yapamayan, direnen bir siyasi yönetim gün geçtikçe güven vermekten ve çözümden uzaklaşıyor. Ruhunu her geçen gün yitiriyor. Garip çözümlere sığınıyor. Döviz geliri olmayanlara dövizle borçlanma imkanı getiren saçmalığı yapan bu zihniyet aradan geçen 6-7 yılda döviz borcunun işletmeleri çökerttiğini görünce şimdi döviz geliri olmayan döviz borçlularının dövize karşı sigortalanması zorunluluğunu getirmeye çalışıyor. Beyhude yere… Ruh yitmemiş ise yapılacak iş değil…  TVF’nin kurulması ve medet umulması gibi…
Bunlar geçen haftaya ve ekonomiye ilişkin birkaç örnek. Eminim siz 15 yılda yitenlerle ilgili daha güzel örneklere sahipsinizdir… Açılımlarla ilgili, ahlakla ilgili, dış politikayla ilgili…
Gerçi, “Ruhunu yitirenler neyi yitirdiklerini dahi bilmezlermiş” diye bir söz var ama ben bu toplumdan ümitliyim…
Ha! Bu arada kimse büyüme rakamlarına sığınıp ülke büyüyor demesin. Vallahi benim de, milletin de bayramlık ağzımızı açtırmasın… 
Etiketler
Yorum Yap
Bülent KUŞOĞLU Diğer Yazıları
BELİRSİZLİK, KARARSIZLIK VE ÇÜRÜMÜŞLÜK…
DEVLET MİLLETİ YANILTMAMALI
KAZANAN BİZ OLACAĞIZ!
YİTİRDİĞİMİZ NE?
İKTİDARDAKİLER İÇİN DE SİYASET KOŞULLARI DEMOKRASİ DIŞI
SGK Açıkları ve Siyaset Hırsı
YAZ/KIŞ SAATİ HOKUS POKUSU VE AVRUPA İLE FARK!
Babayiğitlikle Sanayileşmek!
NİKAH SİYASETİ AÇLIKTAN ÖLDÜRMEZ İNŞALLAH!
YALAN MI?
ALAMETE BİNDİK İDLİB’E GİRDİK!
ŞAŞKIN KİM?
BARZANİ DEVLETİNİ KURDU BİZDE TULUAT YAPTIK!
SUBAY SAVAŞI
BULANTI
ERDOĞAN İKTİDARININ HEDEFİ NE?
ACİLEN BİR DÜŞMANA İHTİYACIM VAR!*
TARRAKA VE İKNA
ÇANAK ÇÖMLEK PATLADI
Kabağın Sahibi’nin İradesi
Askeri Darbe Yapmak Zor Da Sivil Darbe Yapmak Kolay Mı?
Toplum Kandırılmasın !
Vatan Temel’in Anası, Adalet İse Milletin!
Sorumsuz Cumhurbaşkanı
ENDİŞELER BIRAKMIYOR Kİ FIKRA YAZAYIM!
Adalet Ufuktan Şimdi Doğar Yürüyelim Arkadaşlar!
Üst Akılın Himayesinde Bakan ve Milletvekili Olmak!
Türkiye’nin 3 Zor Yılı
Dışarıdan İçeriye Her Yer Sorun
Dışarıdan İçeriye Her Yer Sorun
Müslüman Bilinci ve Erdoğan’ın Özgürlük Anlayışı
Müslüman Bilinci ve Erdoğan’ın Özgürlük Anlayışı
Yeni Büyük Oyunda Türkiye’ye Yer Aramak Mı?
Anlaşılmamış Yeterince
Siyasette Kartlar Yeniden Dağıtılmıyor, Masa Değişiyor
Muhalefet Ne Yapmalı ?
Atı Alan Üsküdar’a Geçti, Artık Üsküdar Düşünsün
Suç Kimin, Günah Kimin?
Referandum İzlenimleri
Hazin Hazin Ağlar Gönül
Yalanlarımız Batsın!
Yalanlarımız Batsın!
Almanlar, Abdülhamid ve Bugün…
Almanlar, Abdülhamid ve Bugün…
Rabbena Hep Bana! Yürütme de, Yargı da, Yasama da Bana…
Şu Televizyon Tartışmaları!
Basiretsiz Tacir ve Tıpayı Çekemeyen Bakan
Sistem değişikliği mi, rejim değişikliği mi?
Geçen Haftayı Hatırlıyor Musunuz?
İnsan Fıtratı
İtaat Et, Rahat Et
KİMİN İÇİN; ERDOĞAN İÇİN Mİ TÜRKİYE İÇİN Mİ?
Küresel oyun alanı haline gelmek
Ak Partililer Erdoğan İçin Türkiye’yi ve Kendilerini Yakacak Mı?
Bilmem Anlatabildim mi
GÖZDEN KAÇMASIN!
CEMAZİYEL EVVEL
Mancherter ve Napoli’den Sonra Tebriz veya Cidde İle Oynamak
Fıkralık Bütçe
Neden Başkanlığa Karşıyım?
Borç-Gırtlak ve Bütçe
Yanlış Toplum ve Devlet Hayatı
ÖLÜM ALLAH’IN EMRİ AMA ÇOK ÖZLEYECEĞİZ
Sorular Benden Cevaplar Sizden
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
14°C / 10°C
Durum
Parçalı Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:17
Güneş
07:49
Öğle
12:53
İkindi
15:20
Akşam
17:44
Yatsı
19:08
ANKET
TÜMÜ

Sitemizi Nasıl Buldunuz.?