Bu haber 09 Ocak 2018 20:42:25 Tarihinde eklenmiştir.

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

Basın Çalışanlarının hakları ile çalışma güvencesini sağlayan 212 sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi hakkında kanunun yayınlanışının yıl dönümü olan 10 Ocak günü ülkemizde Çalışan gazeteciler günü olarak kutlanmaktadır.

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

                


SAMSUN-Basın Çalışanlarının hakları ile çalışma güvencesini sağlayan 212 sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi hakkında kanunun yayınlanışının yıl dönümü olan 10 Ocak günü ülkemizde Çalışan gazeteciler günü olarak kutlanmaktadır.
Bu yıl 57. yaşını kutladığımız ‘’Çalışan gazeteciler’’ günü ülkemizde; Basın özgürlüğü ihlalleri, medyaya saldırıları, sabah baskınları, toplu gözaltılar, gazetecilerin hatta gazete çaycılarının tutuklanması, medya kuruluşlarının kapatılmasıyla tarihinin en kötü dönemini yaşadığı göz önüne alındığında hala çalışabilen gazetecilerimiz için bir Onurlandırma gününden ziyade bayram olarak kutlanmalıdır.
Basın; demokrasinin, özgürlüğün, temel hak ve hürriyetlerin güvencesidir.
Halen ülkemizde binlerce gazeteci işsizizdir. 15 Temmuz’dan bu yana kapatılan medya kuruluşlarının sayısı binleri aşmıştır. Bu nedenle Çalışma imkânı bulan/bulabilen kaleminin onuru ve özgürlüğünden taviz vermeden yazıp haber yapabilen tüm gazetecilerimizin çalışan Gazeteciler gününü/bayramını kutluyoruz.
Çalışan Gazeteciler gününü kutladığımız bugünlerde;
Gazeteciler her an “terörist” suçlamasıyla demir parmaklıkların arkasına kapatılmaktadır. Ülkemizde halen sayıları 150'ye yaklaşan gazeteci tutuklu bulunmaktadır. Gazetecilerin kağıdı, kalemi, mühimmat niteliğine büründürülmekte, bazı Kitaplar bombadan daha tesirli görülmektedir. Bu yolla pek çok muhalif gazetecinin faaliyetleri suç unsuru olarak görülerek ezilmektedir.
Sansür ve Oto sansür sıradan bir hal almakta, İnternet sitelerini ve sosyal paylaşım ağlarını “baş belası” gören anlayışa sahip olanlar; sosyal medya hesaplarına erişimi yasaklamakta, mahkeme kararları otomatik olarak her olaya geçici haber yasağı getirmekte, haber yapan kanallar kapatılmakta ve ağır para cezaları ödemek zorunda bırakılmaktadır.
212 sayılı kanunun kabulünden bugüne dek geçen 57 yılda ne yazık ki gazetecilerin kazanımları büyük ölçüde budanmış sendikalaşma hakkı kullanılamaz hale getirilmiş, taşeronlaşma yaygınlaştırılmıştır. İş güvencesi ortadan kalkmış toplu işten çıkarmalar günlük olaylar haline gelmiştir. 
Özgür basına sahip olmayan toplumlarda, demokrasi ve özgürlükler kısıtlanmış demektir. Yasama, yürütme ve yargı organlarından sonra dördüncü kuvvet olarak tanımlanan basın, yaşanan olaylar karşısında bilgilendirme sorumluluğunu taşımaktadır.
Ülkemizde özgür olması gereken basın gittikçe yapılması en zor olan ve tehlikeli meslek haline gelmiştir. Gazetecilerin maddi ve manevi olarak standartlarda görevlerini yapabilmelerini diliyorum.
Yukarıda belirttiğimiz anti demokratik durum bırakın askeri darbe dönemlerini işgal yıllarında dahi görülmemiş sertlikte ve hukuksuzluktadır. Oysaki Sönmez ışığımız olan ve bir mesleği de gazetecilik olan Yüce Atatürk ‘’Basın, ulusun genel sesidir. Bir ulusu aydınlatmada ve ona yol göstermede, bir ulusa gereksinme duyduğu düşün besinini vermekte, özetle bir ulusun mutluluk ereği olan ortak doğrultuda yürümesini sağlamakta, basın başlı başına bir güç, bir okul, bir önderdir’’ diyor. Basını var eden özgür gazetecilerimizden bu yolda aralarında Abdi İPEKÇİ, Uğur MUMCU, Ahmet Taner KIŞLALI, Çetin EMEÇ gibi pek çok aydınımızı kurban verdik.
Hala köşelerinde aydınlık geleceğimizi karartacak yazılar yazan; bu karanlıktan nemalanan şımarık cehaletin temsilcilerine karşı umudumuz ilerici, çağdaş, demokrat, Atatürkçü gazetecilerimizdir. Her türlü zorluğa, baskıya karşı mücadele eden ve gazetecilik yapmaya çalışan aydın gazetecilerimizin ve basın emekçilerimizin ; Çalışan Gazeteciler gününü tekrar kutluyoruz.
 
 
 
Dr. Işık ÖZKEFELİ
ADD SAMSUN ŞUBE BAŞKANI
Etiketler
Yorum Yap
GÜNCEL
Konya Tabip Odasından 18 Mart Şehitleri Anma Günü mesajı
Konya Tabip Odasından 18 Mart Şehitleri Anma Günü mesajı
KONYA-Bugün, Kahraman şehitlerimiz sayesinde Türk Milletinin özgürlük ve vatanı için gerektiğinde neleri feda edebileceğini bir kez daha kanıtladığını gösteren 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günüdür.
38 yıl önce bu hale gelmişti! O yer koruma altına alındı
38 yıl önce bu hale gelmişti! O yer koruma altına alındı
Avrupa'nın en büyük, dünyanın ikinci büyük ahşap yapısı Büyükada eski Rum Yetimhanesi, tehlike altındaki 7 kültürel miras alanından birisi olarak seçildi. Böylece, çökme tehlikesiyle karşı karşıya kalan 120 yıllık tarihi yapının yeniden hayata döndürülmesinin yolu açıldı.
İzmir'de akılalmaz olay: Kopan parmağı hastanede kayboldu
İzmir'de akılalmaz olay: Kopan parmağı hastanede kayboldu
İzmir'in Balçova ilçesinde bir terlik imalathanesinde çalışan 30 yaşındaki Özlem Aydın iş kazası sonucu kopan parmağının gittiği Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi acil servisinde kaybolduğu gerekçesiyle sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu.
Doktora Tip Bayramı'nda gasp dehşeti
Doktora Tip Bayramı'nda gasp dehşeti
İstanbul Ümraniye'de üroloji uzmanı Doktor S.İ. 14 Mart Tıp Bayramı'nın kutlandığı gün bayram yerine dehşeti yaşadı. Doktor S.İ.’nin özel muayenehanesine silahla giren 2 gaspçı kendisini önce darp ardından gasp etti. Doktoru kanlar içinde bıraktıktan sonra kasada bulunan paraları alarak kaçan ve 24 saat içerisinde yakalanan 2 gaspçının gözcüsü ise doktorun evini kiralaması için anlaştığı emlakçı çıktı.
“18 Mart Çanakkale Zaferi, tarihe altın harflerle yazılan bir destandır”
“18 Mart Çanakkale Zaferi, tarihe altın harflerle yazılan bir destandır”
İSAMSUN-Yİ Parti Samsun İl Başkanı Ömer Süslü, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin tarihe altın harflerle yazılan bir destan olduğunu söyledi
Sarıcaoğlu'ndan 18 Mart Çanakkale Zaferi Mesajı
Sarıcaoğlu'ndan 18 Mart Çanakkale Zaferi Mesajı
Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı
Gazeteci Şahin Alpay tahliye edildi
Gazeteci Şahin Alpay tahliye edildi
Anayasa Mahkemesinin hak ihlali kararının ardından durumu yeniden değerlendirilen ve adli kontrol hükümleri uygulanarak tahliyesine karar verilen Şahin Alpay, cezaevinden ayrıldı.
Kırklareli'nde 23 kaçak ve sığınmacı yakalandı
Kırklareli'nde 23 kaçak ve sığınmacı yakalandı
Kırklareli'nde, yasa dışı yollardan yurt dışına çıkmak isteyen 23 kaçak ve sığınmacı yakalandı.
NURULLAH AYDIN HOCA YOĞUN BAKIMDA
NURULLAH AYDIN HOCA YOĞUN BAKIMDA
ANKARA-Hukukçu, Eski Milletvekili,bir çok Gazete ve Haber portalların’da olduğu gibi Olaylaratercuman.com’dada kesintisiz köşe yazıları yayınlanan Nurullah Aydın ,Kalp rahatsızlığı nedeniyle Hastaneye kaldırıldı.
 ADD Samsun Şb den Çanakkale  Zaferinin 103.yılı ile ilgili Basın açıklaması
ADD Samsun Şb den Çanakkale Zaferinin 103.yılı ile ilgili Basın açıklaması
SAMSUN-Bugün Çanakkale Zaferinin 103. Yılını anıyoruz. 18 Mart ve Çanakkale Savaşları; 1. Dünya Savaşı‘nın seyrini değiştiren, tarihe "ÇANAKKALE GEÇİLMEZ" sözü ile yazılan büyük bir destandır.
Taksim Meydanı'ndaki çiçekçilerin yeri değişiyor
Taksim Meydanı'ndaki çiçekçilerin yeri değişiyor
Tarihi Maksem'in önünde bulunan çiçekçiler, Taksim Tüneli'nin Tarlabaşı Bulvarı'nın üst tarafında taşınacak.
FETÖ ve PKK adına çalışan ABD'li papaza 35 yıl hapis
FETÖ ve PKK adına çalışan ABD'li papaza 35 yıl hapis
İzmir'de terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği  iddiasıyla tutuklu bulunan ABD uyruklu din adamı Andrew Craig Brunson hakkında  örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği gerekçesiyle 15 yıla  kadar, Devletin gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk  amacıyla temin etmek suçlamasından 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle  hazırlanan iddianame kabul edildi.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
16°C / 13°C
Durum
Çok Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:08
Güneş
06:35
Öğle
12:50
İkindi
16:10
Akşam
18:52
Yatsı
20:12
ANKET
TÜMÜ

Sitemizi Nasıl Buldunuz.?