Bu haber 09 Ocak 2018 20:42:25 Tarihinde eklenmiştir.

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

Basın Çalışanlarının hakları ile çalışma güvencesini sağlayan 212 sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi hakkında kanunun yayınlanışının yıl dönümü olan 10 Ocak günü ülkemizde Çalışan gazeteciler günü olarak kutlanmaktadır.

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

                


SAMSUN-Basın Çalışanlarının hakları ile çalışma güvencesini sağlayan 212 sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi hakkında kanunun yayınlanışının yıl dönümü olan 10 Ocak günü ülkemizde Çalışan gazeteciler günü olarak kutlanmaktadır.
Bu yıl 57. yaşını kutladığımız ‘’Çalışan gazeteciler’’ günü ülkemizde; Basın özgürlüğü ihlalleri, medyaya saldırıları, sabah baskınları, toplu gözaltılar, gazetecilerin hatta gazete çaycılarının tutuklanması, medya kuruluşlarının kapatılmasıyla tarihinin en kötü dönemini yaşadığı göz önüne alındığında hala çalışabilen gazetecilerimiz için bir Onurlandırma gününden ziyade bayram olarak kutlanmalıdır.
Basın; demokrasinin, özgürlüğün, temel hak ve hürriyetlerin güvencesidir.
Halen ülkemizde binlerce gazeteci işsizizdir. 15 Temmuz’dan bu yana kapatılan medya kuruluşlarının sayısı binleri aşmıştır. Bu nedenle Çalışma imkânı bulan/bulabilen kaleminin onuru ve özgürlüğünden taviz vermeden yazıp haber yapabilen tüm gazetecilerimizin çalışan Gazeteciler gününü/bayramını kutluyoruz.
Çalışan Gazeteciler gününü kutladığımız bugünlerde;
Gazeteciler her an “terörist” suçlamasıyla demir parmaklıkların arkasına kapatılmaktadır. Ülkemizde halen sayıları 150'ye yaklaşan gazeteci tutuklu bulunmaktadır. Gazetecilerin kağıdı, kalemi, mühimmat niteliğine büründürülmekte, bazı Kitaplar bombadan daha tesirli görülmektedir. Bu yolla pek çok muhalif gazetecinin faaliyetleri suç unsuru olarak görülerek ezilmektedir.
Sansür ve Oto sansür sıradan bir hal almakta, İnternet sitelerini ve sosyal paylaşım ağlarını “baş belası” gören anlayışa sahip olanlar; sosyal medya hesaplarına erişimi yasaklamakta, mahkeme kararları otomatik olarak her olaya geçici haber yasağı getirmekte, haber yapan kanallar kapatılmakta ve ağır para cezaları ödemek zorunda bırakılmaktadır.
212 sayılı kanunun kabulünden bugüne dek geçen 57 yılda ne yazık ki gazetecilerin kazanımları büyük ölçüde budanmış sendikalaşma hakkı kullanılamaz hale getirilmiş, taşeronlaşma yaygınlaştırılmıştır. İş güvencesi ortadan kalkmış toplu işten çıkarmalar günlük olaylar haline gelmiştir. 
Özgür basına sahip olmayan toplumlarda, demokrasi ve özgürlükler kısıtlanmış demektir. Yasama, yürütme ve yargı organlarından sonra dördüncü kuvvet olarak tanımlanan basın, yaşanan olaylar karşısında bilgilendirme sorumluluğunu taşımaktadır.
Ülkemizde özgür olması gereken basın gittikçe yapılması en zor olan ve tehlikeli meslek haline gelmiştir. Gazetecilerin maddi ve manevi olarak standartlarda görevlerini yapabilmelerini diliyorum.
Yukarıda belirttiğimiz anti demokratik durum bırakın askeri darbe dönemlerini işgal yıllarında dahi görülmemiş sertlikte ve hukuksuzluktadır. Oysaki Sönmez ışığımız olan ve bir mesleği de gazetecilik olan Yüce Atatürk ‘’Basın, ulusun genel sesidir. Bir ulusu aydınlatmada ve ona yol göstermede, bir ulusa gereksinme duyduğu düşün besinini vermekte, özetle bir ulusun mutluluk ereği olan ortak doğrultuda yürümesini sağlamakta, basın başlı başına bir güç, bir okul, bir önderdir’’ diyor. Basını var eden özgür gazetecilerimizden bu yolda aralarında Abdi İPEKÇİ, Uğur MUMCU, Ahmet Taner KIŞLALI, Çetin EMEÇ gibi pek çok aydınımızı kurban verdik.
Hala köşelerinde aydınlık geleceğimizi karartacak yazılar yazan; bu karanlıktan nemalanan şımarık cehaletin temsilcilerine karşı umudumuz ilerici, çağdaş, demokrat, Atatürkçü gazetecilerimizdir. Her türlü zorluğa, baskıya karşı mücadele eden ve gazetecilik yapmaya çalışan aydın gazetecilerimizin ve basın emekçilerimizin ; Çalışan Gazeteciler gününü tekrar kutluyoruz.
 
 
 
Dr. Işık ÖZKEFELİ
ADD SAMSUN ŞUBE BAŞKANI
Etiketler
Yorum Yap
GÜNCEL
Akar ve MİT Müsteşarı, Rusya Savunma Bakanı'yla Görüştü! Her Şey Bu Masada Netleşecek
Akar ve MİT Müsteşarı, Rusya Savunma Bakanı'yla Görüştü! Her Şey Bu Masada Netleşecek
Moskova'ya giden Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'yla bir araya geldi. Görüşmede, Orta Doğu'daki durum ele alındı.
Son Dakika! OHAL, 6'ncı Kez Uzatıldı
Son Dakika! OHAL, 6'ncı Kez Uzatıldı
Meclis Genel Kurulunda tezkere kabul edildi, OHAL altıncı kez, 3 ay daha uzatıldı.
Elektrik Fatura İşlemleri YEPAŞ Tarafından Yürütülmektedir
Elektrik Fatura İşlemleri YEPAŞ Tarafından Yürütülmektedir
SAMSUN-YEDAŞ’ın Samsun, Ordu, Çorum, Amasya, Sinop illerinde sadece elektrik dağıtım hizmeti sunmak üzere faaliyet gösterdiğinin altını çizen Genel Müdür Rıdvan AKTÜRK, mesken, ticarethane, sanayi ve tarımsal sulama tarifesinde fatura
-Tok; “Gençlerimiz Değerleriyle Buluşturuyoruz”
-Tok; “Gençlerimiz Değerleriyle Buluşturuyoruz”
SAMSUN-İlkadımlı gençleri değerleriyle buluşturan proje kapsamında Samsun’un değerlerinden olan Dünya ve Olimpiyat Güreş Şampiyonu Yaşar Doğu’nun vefatının 57’inci yıldönümünde anıldığı
Başkan Taşçı, “Gençliğe yatırım yapıyoruz”
Başkan Taşçı, “Gençliğe yatırım yapıyoruz”
SAMSUN-Atakum Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Gençlik Etüt Eğitim Merkezinin açılışa hazırlandığını ifade eden Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, “Gençlerimize verdiğimiz önemden hareketle, eğitime yatırım yapıyoruz” dedi.
Hükümet'ten Çok Net Afrin Mesajı: Türkiye Risk Almaktan Çekinmeyecektir!
Hükümet'ten Çok Net Afrin Mesajı: Türkiye Risk Almaktan Çekinmeyecektir!
Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, olası Afrin operasyonuyla ilgili "Türkiye risk almaktan çekinmeyecektir!" dedi.
Kavak Tekstilde Marka Oldu
Kavak Tekstilde Marka Oldu
SAMSUN-Bölgenin en büyük tekstil fabrikası olan Novak Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Haldun Boz Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu’nu makamında ziyaret etti.
Atakum'un örnek projesi büyüyor,, Taşçı,
Atakum'un örnek projesi büyüyor,, Taşçı, "Giysi toplama kutuları 30 noktada"
SAMSUN-Atakum Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarla, hayırsever vatandaşlar arasında kurulan sağlam bir paylaşım köprüsü haline gelen Atakum Hayır Çarşısı, giysi toplama kutularıyla daha geniş bir kitleye ulaşmayı hedefliyor.
Afrin İçin Eller Tetikte! Komandoların Sınırdaki Tatbikatı Böyle Görüntülendi
Afrin İçin Eller Tetikte! Komandoların Sınırdaki Tatbikatı Böyle Görüntülendi
Suriye'nin kuzeyindeki Afrin kentine yapılacak operasyon öncesi sınıra sevk edilen komandolar, elleri tetikte tatbikat yaparken görüntülendi.
-İlkadım’da 2018’in İlk müdürler toplantısı
-İlkadım’da 2018’in İlk müdürler toplantısı
SAMSUN-Müdürler toplantısında konuşan Başkan Tok, 20 yılda yapılanlara göre daha büyük hizmet ve projelere imza attıklarını söyledi. Başkan Tok, 2017’yi açılışlarla geçen çok verimli bir yıl olarak geride bıraktıklarını İlkadım ilçesinin en büyük ve en çok yatırımı son 3,5 yılda aldığını kaydetti.
-“İlkadım’ı uyum ve istişare içerisinde yönetiyoruz”
-“İlkadım’ı uyum ve istişare içerisinde yönetiyoruz”
SAMSUN-Samsun’un nüfus itibariyle en büyük ilçesi olan İlkadım’ı uyum ve istişare ile yönettiklerini söyleyen Başkan Tok, İstişareli ve uyumlu çalışmanın başarı getirdiğini ifade etti.
Türkiye, YPG'yi 45 Gündür İzliyor! 149 Hedef Havadan ve Topçu Desteğiyle Vurulacak
Türkiye, YPG'yi 45 Gündür İzliyor! 149 Hedef Havadan ve Topçu Desteğiyle Vurulacak
Türkiye, terör örgütü YPG'yi Afrin'de İHA ve fiziki istihbaratla 13 Ekim'den beri izliyor. Harekat öncesi TSK, 149 hedefi havadan ve topçu desteğiyle vuracak.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
9°C / 4°C
Durum
Yağmurlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:18
Güneş
07:50
Öğle
12:52
İkindi
15:18
Akşam
17:42
Yatsı
19:06
ANKET
TÜMÜ

Sitemizi Nasıl Buldunuz.?