Bu haber 04 Ocak 2018 20:14:56 Tarihinde eklenmiştir.

İki yeni yazılım dünyadaki tüm bilgisayarları tehdit ediyor; cihazları kapatacağız ya da dua edeceğiz!

Yeni bir bilgisayar güvenlik felaketi ile karşı karşıyayız. Meltdown ve Spectre ismi verilen bu iki yeni sorun dünyadaki bütün bilgisayarları tehdit ediyor.

İki yeni yazılım dünyadaki tüm bilgisayarları tehdit ediyor; cihazları kapatacağız ya da dua edeceğiz!

Yeni bir bilgisayar güvenlik felaketi ile karşı karşıyayız. Meltdown ve Spectre ismi verilen bu iki yeni sorun dünyadaki bütün bilgisayarları tehdit ediyor.

İşlemcilerin tasarım hatasından kaynaklanan bu sorunlar yüzünden gizli şifrelerinizin çalınması bile mümkün.

Bu güya birbirinden bağımsız çalışan sanal makineler için de geçerli. Yani "cloud" çok tehlikeli bir yer olmuş; çünkü cloud sunucusundaki komşunu tanımayabilirsin ve komşun şifrelerini çalabilir.

 

Meltdown, sadece son 20 yılda üretilmiş İntel işlemcilerini etkiliyor. Bunun kullanımı kolay. Örnek kullanımlar da yayınlandı.

Spectre, hem Intel işlemcilerini hem AMD ve ARM tarafından üretilen işlemcileri etkiliyor. Kullanımı daha zor ama neredeyse bütün dünyadaki bilgisayarı, tabletleri ve akıllı telefonları etkilediği için uzun vadede daha ciddi bit tehdit.

Meltdown için önemli işletim sistemlerine yönelik çözümler üretildi. Mac IOS ve Linux için çözümler yayınlandı. Microsoft Windows Salı günü çıkacak yamalarla sorunu önleyecek.

Yamalar uygulanıncaya kadar ya cihazları kapatacağız ya da dua edeceğiz.

Yamalar bilgisayarları yüzde 30 kadar yavaşlatacak. Bunun şimdilik bir çaresi yok. Evdeki bilgisayar o kadar yavaşlamayabilir ancak sunucularda böyle bir sorun kesin görünüyor.

Spectre için kesin bir çözüm görünmüyor.

ABD bilgisayar güvenlik kurumu cert.org’un tavsiyesi durumun ciddiyetini gösteriyor:

Sorunu çözmek için bilgisayar işlemcisinin değiştirilmesi gerekiyor.

Yani şu anda dünya genelinde aktif olan en azından 20 milyar işlemcinin değiştirilmesi gerekiyor.

20 milyar cihazın bir anda teknolojik olarak çöp olması felaketinin sebebi ne?

Hız rekabeti peşinde olan işlemci üreticilerinin güvenliğe yeterli ilgi göstermiyorlar. Piyasa bu sorunu halledemedi. Devletler de her şeyi piyasaya bırakmış vaziyette.

Intel şirketi sorun olmadığını iddia ediyor. Öyle demek zorunda, çünkü son 20 yılda sattıkları bütün mallar aslında bozuk çıkmış oldu.

Ne yapmalı?

1. Bilgisayarındaki işletim sistemi en yeni güvenlik yamalarıyla yenilemek ilk yapılacak iş. Bu sadece Meltdown açığı ve Intel işlemciler için geçerli.

2. Ne yazık ki Spectre için yazılım çözümü yok gibi. Yani büyük şirketlerin, kurumların, devletlerin güvenlik vaatlerinin geçerliliği şu anda sıfır. Kişisel bilgilerimiz güvende değil. Bunun çözümü ise sadece vatandaş tepkisiyle mümkün olabilir. Bunun dışında şahsen yapabileceğiniz bir şey yok.

Bu sorunu içermeyen işlemci şu anda piyasada yok. Üretilmeleri ise yıllar sürer. Sadece ve sadece bilgisayar sistemlerine fazla güvenilemeceyeceği artık her zamankinden daha güçlü bir olgu

T24.com.tr

Etiketler
Yorum Yap
GÜNCEL
Konya Tabip Odasından 18 Mart Şehitleri Anma Günü mesajı
Konya Tabip Odasından 18 Mart Şehitleri Anma Günü mesajı
KONYA-Bugün, Kahraman şehitlerimiz sayesinde Türk Milletinin özgürlük ve vatanı için gerektiğinde neleri feda edebileceğini bir kez daha kanıtladığını gösteren 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günüdür.
38 yıl önce bu hale gelmişti! O yer koruma altına alındı
38 yıl önce bu hale gelmişti! O yer koruma altına alındı
Avrupa'nın en büyük, dünyanın ikinci büyük ahşap yapısı Büyükada eski Rum Yetimhanesi, tehlike altındaki 7 kültürel miras alanından birisi olarak seçildi. Böylece, çökme tehlikesiyle karşı karşıya kalan 120 yıllık tarihi yapının yeniden hayata döndürülmesinin yolu açıldı.
İzmir'de akılalmaz olay: Kopan parmağı hastanede kayboldu
İzmir'de akılalmaz olay: Kopan parmağı hastanede kayboldu
İzmir'in Balçova ilçesinde bir terlik imalathanesinde çalışan 30 yaşındaki Özlem Aydın iş kazası sonucu kopan parmağının gittiği Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi acil servisinde kaybolduğu gerekçesiyle sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu.
Doktora Tip Bayramı'nda gasp dehşeti
Doktora Tip Bayramı'nda gasp dehşeti
İstanbul Ümraniye'de üroloji uzmanı Doktor S.İ. 14 Mart Tıp Bayramı'nın kutlandığı gün bayram yerine dehşeti yaşadı. Doktor S.İ.’nin özel muayenehanesine silahla giren 2 gaspçı kendisini önce darp ardından gasp etti. Doktoru kanlar içinde bıraktıktan sonra kasada bulunan paraları alarak kaçan ve 24 saat içerisinde yakalanan 2 gaspçının gözcüsü ise doktorun evini kiralaması için anlaştığı emlakçı çıktı.
“18 Mart Çanakkale Zaferi, tarihe altın harflerle yazılan bir destandır”
“18 Mart Çanakkale Zaferi, tarihe altın harflerle yazılan bir destandır”
İSAMSUN-Yİ Parti Samsun İl Başkanı Ömer Süslü, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin tarihe altın harflerle yazılan bir destan olduğunu söyledi
Sarıcaoğlu'ndan 18 Mart Çanakkale Zaferi Mesajı
Sarıcaoğlu'ndan 18 Mart Çanakkale Zaferi Mesajı
Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı
Gazeteci Şahin Alpay tahliye edildi
Gazeteci Şahin Alpay tahliye edildi
Anayasa Mahkemesinin hak ihlali kararının ardından durumu yeniden değerlendirilen ve adli kontrol hükümleri uygulanarak tahliyesine karar verilen Şahin Alpay, cezaevinden ayrıldı.
Kırklareli'nde 23 kaçak ve sığınmacı yakalandı
Kırklareli'nde 23 kaçak ve sığınmacı yakalandı
Kırklareli'nde, yasa dışı yollardan yurt dışına çıkmak isteyen 23 kaçak ve sığınmacı yakalandı.
NURULLAH AYDIN HOCA YOĞUN BAKIMDA
NURULLAH AYDIN HOCA YOĞUN BAKIMDA
ANKARA-Hukukçu, Eski Milletvekili,bir çok Gazete ve Haber portalların’da olduğu gibi Olaylaratercuman.com’dada kesintisiz köşe yazıları yayınlanan Nurullah Aydın ,Kalp rahatsızlığı nedeniyle Hastaneye kaldırıldı.
 ADD Samsun Şb den Çanakkale  Zaferinin 103.yılı ile ilgili Basın açıklaması
ADD Samsun Şb den Çanakkale Zaferinin 103.yılı ile ilgili Basın açıklaması
SAMSUN-Bugün Çanakkale Zaferinin 103. Yılını anıyoruz. 18 Mart ve Çanakkale Savaşları; 1. Dünya Savaşı‘nın seyrini değiştiren, tarihe "ÇANAKKALE GEÇİLMEZ" sözü ile yazılan büyük bir destandır.
Taksim Meydanı'ndaki çiçekçilerin yeri değişiyor
Taksim Meydanı'ndaki çiçekçilerin yeri değişiyor
Tarihi Maksem'in önünde bulunan çiçekçiler, Taksim Tüneli'nin Tarlabaşı Bulvarı'nın üst tarafında taşınacak.
FETÖ ve PKK adına çalışan ABD'li papaza 35 yıl hapis
FETÖ ve PKK adına çalışan ABD'li papaza 35 yıl hapis
İzmir'de terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği  iddiasıyla tutuklu bulunan ABD uyruklu din adamı Andrew Craig Brunson hakkında  örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği gerekçesiyle 15 yıla  kadar, Devletin gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk  amacıyla temin etmek suçlamasından 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle  hazırlanan iddianame kabul edildi.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
16°C / 13°C
Durum
Çok Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:08
Güneş
06:35
Öğle
12:50
İkindi
16:10
Akşam
18:52
Yatsı
20:12
ANKET
TÜMÜ

Sitemizi Nasıl Buldunuz.?