Bu haber 26 Aralık 2017 19:40:44 Tarihinde eklenmiştir.

Nimet Abla'ya mı gitmeli, seri bilet mi almalı; yılbaşında büyük ikramiyeyi kazanma olasılığınız

Milli Piyango yılbaşı çekilişinde büyük ikramiye 61 milyon lira

Nimet Abla'ya mı gitmeli, seri bilet mi almalı; yılbaşında büyük ikramiyeyi kazanma olasılığınız

Yılbaşının yaklaşmasıyla birlikte yeni yılın yanı sıra büyük ikramiye için de heyecan başladı. 61 milyon liralık yılbaşı ikramiyesi için Milli Piyango bileti almak isteyen vatandaşların kimi İstanbul Eminönü’ndeki ünlü Nimet Abla gişesinin önünde oluşan yüzlerce metrelik kuyruğa girerken, kimileri de en azından amortiyi garantilemek için seri bilet alma yöntemini tercih etti. 

Sarkac.org’dan Defne Üçer Şaylan, yılbaşı çekilişi öncesinde Milli Piyango büyük ikramiyesini kazanma ihtimalinizi bilimsel olarak ele aldı. Şaylan’ın yazısı şöyle:

Normalde 6 rakam içeren Milli Piyango biletleri yılbaşına özel 7 rakam ile oluşturuluyor.  Her rakam 0-9 arasında 10 farklı değer alabiliyor. Dolayısıyla "10×10×10×10×10×10×10×=10000000” adet birbirinden farklı bilet numarası var. Bilet numarası derken 0000000, 1234567, 5682940, 7774447 gibi birçok farklı durumdan bahsediyoruz. Çekiliş yapılırken bu bilet numaralarının her birinin çıkma olasılığı birbirinin aynı. Yani çekilişte büyük ikramiyenin elinizdeki bilet numarasına çıkma olasılığı 10 milyonda bir. 

Saçınızdan beyaz tel çekme ihtimaliniz, büyük ikramiye olasılığından 100 kat fazla

Milli Piyango’nun sene içinde yapılan diğer çekilişlerinde 6 rakam olduğuna göre 1 milyon farklı bilet numarası üretiliyor. Normalde büyük ikramiyeyi yakalama olasılığınız 1 milyonda bir yani yılbaşındaki durumun 10 katı daha fazla.

Ortalama sıklıkta saçı olan biriyseniz, saçınızda yalnız bir beyaz tel olsa ve nerede olduğu hakkında hiçbir fikriniz olmasa, rastgele bir saç telinizi koparsanız beyaz teli yakalama şansınız 100 binde bir. Çünkü ortalama bir insanın kafasında 100 bin saç teli var. Bu olasılık yılbaşı çekilişinde büyük ikramiye çıkma olasılığının 100 katı daha fazla!

52 kartlık standart bir oyun destesinde üst üste 4 tane as çekme olasılığınız 270 bin 725’te bir. Yılbaşı çekilişinde büyük ikramiyenin sizi yakalama olasılığının yaklaşık 36 katı kadar.

Büyük ikramiyeyi boş verelim diğer ikramiyelerin çıkma olasılıklarına bakalım. Büyük ikramiye ile birlikte 2 milyon 952 bin 205 adet ikramiye dağıtılıyor. Yalnız bu ikramiyelerin çoğunu 1000 TL‘nin altındaki ikramiyeler oluşturuyor.

Aşağıdaki tabloda 2016’nın yılbaşı çekilişinde dağıtılan ikramiyeler ve bu ikramiyeleri kazanma olasılıkları görülüyor.1000 TL ve daha fazla olan ikramiyeler için çekilişte bilet numarasının tüm rakamları belirleniyor. 1000 TL’den daha küçük ikramiyeler için ise son 6,5,4,3,2 rakamı için çekiliş yapılıyor. Amorti için biletin yalnız son rakamı için çekiliş yapılıyor.  Sonuç olarak 1000 TL’nin altındaki ikramiyeler için şanslı numara adedinden daha fazla ikramiye var.

Örneğin: 40 bin TL için belirlenen 40 adet bilet numarasının yalnız son 4 rakamı için çekiliş yapılıyor ve ikramiye diğer 3 rakamın alacağı tüm değerler için geçerli. Bu üç rakam 10x10x10=1000 farklı değer alabiliyor. Dolayısıyla 40 adet şanslı numaranın her biri için 1000 farklı bilet numarası ikramiye kazanıyor. Yani 40 bin adet bilet, 40 bin TL ikramiyeyi kazanıyor.

Tabloya baktığımızda 5000 TL çıkma olasılığı 100 binde bir.  Yani yukarıda bahsettiğimiz tek bir beyaz saçımız olduğu ve biz nerede olduğunu bilmediğimiz durumda,  rastgele koparılan bir saç telinin beyaz çıkması olasılığıyla eşit.

İkramiye bedeli 200 TL’ye indiğinde kazanma olasılığı %2’ye çıkıyor. Amorti tutturma yani bilet parasını geri alma olasılığımız ise %20.

Tam, yarım, çeyrek?

10 milyon farklı numara olan Milli Piyango biletlerinde tam bilet, yarım bilet ve çeyrek bilet uygulaması var. Tam bilet sahibiyseniz ve bir ikramiye sizin bilet numarasına çıkarsa o zaman ikramiyenin tamamı sizin oluyor, biletiniz yarım ise ikramiyenin yarısını, çeyrek ise ikramiyenin dörtte birini alabiliyorsunuz. Yani yarım ve çeyrek biletiniz varsa, ikramiyeyi aynı numaradan bileti olan diğer kişilerle paylaşıyorsunuz.

Dolayısıyla her bir bilet numarası için yarım biletler 2 adet, çeyrek biletler ise 4 adet basılıyor. Ayrıca bilet numaralarının %85’i çeyrek, %10’u yarım, %5’i tam bilet olarak basılıyor (2016 verisi)

Durum böyleyse belli bir numaraya ikramiye isabet ettiğinde bu numaranın çeyrek bilete ait olma olasılığı %85, yarım bilete ait olma olasılığı %10 ve tam bilete ait olma olasılığı %5 oluyor. Yani büyük ikramiye büyük (%85) olasılıkla çeyrek bilete vuracak. 

Çeyrek ile tam bilete büyük ikramiye çıkma olasılığı aynı

Gazete haberlerinde “Çeyrek bilet 85% daha şanslı!” gibi başlıklar görebilirsiniz. Çeyrek bilet alırsanız büyük ikramiyeyi kazanma şansınız artıyor gibi bir izlenim veriyorsa bu doğru değil. Başka bir deyişle, büyük ikramiyenin çeyrek bilete çıkma ihtimali (%85) tam bilete çıkma ihtimalinin (%5) tam 17 katı olsa da, toplam çeyrek bilet numarası da tam bilet numarasının 17 katı olduğundan elinizdeki bir çeyrek bilete büyük ikramiye çıkma olasılığı ve elinizdeki bir tam bilete büyük ikramiye çıkma olasılığı aynı.

Tam, yarım veya çeyrek bilet alarak büyük ikramiyeyi kazanma şansınızı değiştirmeniz mümkün değil. Unutmayalım, her numara için kazanma olasılığı aynı: 1/10000000 veya 10 milyonda bir. 

Kazanma olasılığınızı arttırmanın tek yolu, fazla sayıda bilet almak. Mesela 10 adet bilet alırsanız büyük ikramiyeyi kazanma şansınız 1 milyonda bir’e çıkıyor. 100 adet bilet alırsanız büyük ikramiyeyi kazanma şansınız şu beyaz saç telini bulma olasılığı kadar yükseliyor ama bu arada, çeyrek biletin 15 TL olduğu düşünülürse, hem en azından 1500 TL harcamış oluyorsunuz hem de büyük ikramiye kazanma olasılığı hala çok düşük. 

T24.com.tr
Etiketler
Yorum Yap
MAGAZİN
İtfaiye aracını gelin arabası yaptı
İtfaiye aracını gelin arabası yaptı
Kocaeli İtfaiyesi'nde görev yapan Kudret Demirel, Büşra Dikbaş ile hayatını birleştirirken, her gün kullandığı itfaiye aracını süsleyerek gelin arabası yaptı.
AVEK OTOMOTİV’DE OTOMOBİL TUTKUNLARINA ÖZEL SERGİ
AVEK OTOMOTİV’DE OTOMOBİL TUTKUNLARINA ÖZEL SERGİ
Avek Otomotiv, 26 Şubat - 17 Mart tarihleri arasında seramik sanatçısı ve aynı zamanda Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak görev yapan Levent Vardal’ın sergisine ev sahipliği yaptı.
-Başkan Tok’un Mutlu Günü…
-Başkan Tok’un Mutlu Günü…
SAMSUN-İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok’un kızı Büşra Tok’un düğün merasimi büyük bir katılımla gerçekleşirken nikahına siyasilerden oluşan 26 kişi şahitlik yaptı.
Ormanda şıklık
Ormanda şıklık
Modanın önde gelen markalarından Chanel, Paris Moda Haftası kapsamında düzenlediği 2018 Sonbahar defilesi için orman temasını seçti.
“Click & Style” ile online lüks mağazacılıkta   Vakko imzası
“Click & Style” ile online lüks mağazacılıkta Vakko imzası
İSTANBUL-Modanın öncü markası Vakko, Click & Style servisi ile Türkiye’de online lüks alışveriş deneyimine yeni bir boyut ekliyor, bütünleşik kanallı (omnichannel) mağazacılıkta sektörde bir ilke imza atıyor.
Fransa'nın Oscar'ı sahiplerini buldu
Fransa'nın Oscar'ı sahiplerini buldu
Bu yıl 43.düzenlenen ve Fransa'nın Oscar'ı olarak adlandırılan Cesar Sinema Ödülleri sahiplerini buldu.
Ali Poyrazoğlu’ nun yeni projeleri hazır
Ali Poyrazoğlu’ nun yeni projeleri hazır
İSTANBUL-Türk tiyatrosunun duayen isimlerinden Ali Poyrazoğlu, biletleri günler öncesinden tükenen 'Asi Kuş' adlı tek kişilik oyunu ile Akasya Kültür Sanat’ da
Yasak Aşk Fantezisi Hastanede Bitti! Kemerle Başladı, Sopayla Devam Etti
Yasak Aşk Fantezisi Hastanede Bitti! Kemerle Başladı, Sopayla Devam Etti
Samsun'da evli ve 1 çocuk annesi genç kadın, yasak ilişki yaşadığı inşaat işçisini fantezi için bağlayıp önce kemerle boğazını sıktı, ardından sopayla dövüp hastanelik etti.
Türkiye Muharip Gaziler Derneği’nden YEPAŞ Genel Müdürü Arif AKŞAM’a Ziyaret
Türkiye Muharip Gaziler Derneği’nden YEPAŞ Genel Müdürü Arif AKŞAM’a Ziyaret
SAMSUN-Türkiye Muharip Gaziler Derneği Samsun Şube Başkanı Ahmet Diril ve Yönetim Kurulu Üyeleri, YEPAŞ’ın yeni Genel Müdürü Arif AKŞAM’ı makamında ziyaret ederek yeni görevinde başarılar dilediler.
 Kavak'a Hizmette Sınır Yaşatmayız
Kavak'a Hizmette Sınır Yaşatmayız
SAMSUN-Kavaklılara daha hızlı ve sağlıklı hizmet vermek isteyen Kavak Belediyesi “ Online Destek Sistemini” hizmete açtı.
Avec Car Rentals şimdi de Çanakkale’de
Avec Car Rentals şimdi de Çanakkale’de
İSTANBUL-2017 yılı Haziran ayında günlük araç kiralama sektörüne giren Avec Car Rentals şimdi de Avek Otomotiv Çanakkale şubesinde en iyi koşullar ve kaliteli hizmet anlayışı ile günlük araç kiralama hizmeti veriyor.
Otel Şefi, Stajyer Kızı İlaçla Uyutup Çıplak Fotoğrafını Çekti, Yıllarca Zorla İlişkiye Girdi
Otel Şefi, Stajyer Kızı İlaçla Uyutup Çıplak Fotoğrafını Çekti, Yıllarca Zorla İlişkiye Girdi
İzmir'de lisedeyken staj yaptığı otelde şefi tarafından ilaçla uyutulup çıplak fotoğrafları çekilen kız, yıllarca ölüm tehdidiyle şefiyle zorla ilişkiye girdi.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
16°C / 13°C
Durum
Çok Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:08
Güneş
06:35
Öğle
12:50
İkindi
16:10
Akşam
18:52
Yatsı
20:12
ANKET
TÜMÜ

Sitemizi Nasıl Buldunuz.?