Bu haber 23 Kasım 2017 16:37:39 Tarihinde eklenmiştir.

Trump'ın Danışmanından Ülkesine FETÖ Eleştirisi: Bize Yapılsa Kellesini İsterdik

ABD Başkanı Donald Trump'ın siyasi kampanya danışmanlığını yapan Theodore Roosevelt Malloch, FETÖ konusuyla ilgili, "Türkiye haklı. Aynısı bize karşı olsa biz onun kellesini isterdik." dedi.

Trump'ın Danışmanından Ülkesine FETÖ Eleştirisi: Bize Yapılsa Kellesini İsterdik


ABD Başkanı Donald Trump'ın siyasi kampanya danışmanlığını yapan Theodore Roosevelt Malloch, ABD'nin, Türkiye'nin makul talebi olan FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in iadesini yerine getirmekte başarısız olduğunu söyledi. Malloch, "Türkiye, ABD'nin yasal bir şekilde seçilmiş başkanını devirmek isteyen bir kişiye ev sahipliği yapsaydı biz, onun kellesini isterdik" dedi.

Polis Akademisi ve Uluslararası Terörizm ve Güvenlik Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen 2'nci Güvenlik Sempozyumu, 'Uluslararası Bir Tehdit Olarak FETÖ' sloganıyla Kundu turizm bölgesindeki bir otelde başladı. Sempozyumun açılış konuşmacıları arasında yer alan ABD Başkanı Trump'ın siyasi kampanya danışmanı Malloch, FETÖ'nün uluslararası terör örgütü olduğunu söyledi. Türkiye ile ABD'nin uzun süredir dost ülkeler olduğunu belirten Malloch, iki ülkenin ilişkilerinde sağduyuya ihtiyaç olduğunu söyledi. Özellikle terörizmle mücadele ederken, uzun vadede sağlam ilişkiler oluşturmanın gerekliliğine vurgu yapan Malloch, "İlişkinin bozulmadan bunun yapılması gerekiyor. Bu ilişki bozulmasının getireceği sonuçlar, iki taraf için büyük olacaktır ve teröristlere fayda sağlayacaktır. İkinci Dünya Savaşı'nın sonundan beri Türkiye, ABD'nin yanında olmuştur. ABD-Türkiye ilişkilerinin temelinde, bunu devam ettirmek istiyoruz. Soğuk savaş boyunca Türkiye, NATO'da büyük bir rol üstlendi. Kendi coğrafyasında nükleer tehditle karşı karşıya kaldı. Bu ilişkinin eşsizliğini vurgulamamız gerekiyor. ABD ve Türkiye ilişkisi, dünya istikrarı, ekonomi işbirliği ve gelişim açısından çok önemlidir" dedi.

 
 

"TÜRKİYE, EV SAHİPLİĞİ YAPSAYDI ONUN KELLESİNİ İSTERDİK"

Türkiye'nin daima güvenliğin merkezinde yer alan bir ülke olduğuna dikkat çeken Malloch, Türkiye'nin, Trump yıllarında da müttefik olacağını söyledi. Son haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Trump'ın çok güçlü kişisel ilişkiler kurmaya başladığını kaydeden Malloch, şöyle devam etti:

"Böyle bir ilişki kurmaları bazı engellemelere rağmen doğru yönde ilerlediğini söyleyebilirim. Şu ana kadar en yakın ilişkilere sahibiz. Erdoğan, daha yüksek bir şekilde bizimle ilişki kurmaya hazır. İki ülke sonuç olarak birbirine ihtiyaç duyuyor. Bunlara rağmen ABD, Türkiye'nin makul talebini yerine getirmekte başarısız oldu. Bu talep, FETÖ olarak bilinen terör örgütü lideri Fetullah Gülen'in geri gönderilmesidir; fakat ABD'nin adalet ve dışişleri bakanlıkları, yavaş hareket ediyor. Türkiye'nin, ABD ile anlaşması var. Birçok suçluyu Türkiye, geri gönderdi. Türkiye, ABD'nin yasal bir şekilde seçilmiş başkanını devirmek isteyen bir kişiye ev sahipliği yapsaydı biz, onun kellesini isterdik. Buradaki sorun, derin devlet ve Gülen'in yardım kampanyalardır. Trump ve politikalarına bağlı olmayan ABD'nin önceki Ankara Büyükelçisi John Bass, ilişkilere zarar verdi. 70 yıl boyunca kurduğumuz ilişkilere zarar vermiştir. Bu dönemde, çok kötü bir süreç yaşadık. Erdoğan, bizim çok iyi bir ortağımız."

"GÜLEN'İN İADE EDİLMESİ GEREKİYOR"

Son dönemde yaşanan krizlerin, Türkiye'yi Rusya'ya ve İran'a yakınlaştırdığını belirten Malloch, derin devletin ajanlarının durumu değiştirmeye çalıştığını söyledi. Gülen ve terör örgütünün ABD'de kendilerini korumaya çalıştığını vurgulayan Malloch, "FETÖ, İslami bir örgüt değil; terör örgütüdür. ABD'deki seçim kampanyalarına sponsorluk yapmış ve kendilerine koruma sağlamıştır. ABD'de yaptığı yatırımlar sayesinde yaşıyor. Derin devleti yeniden sorgulamaya başladık. Trump'ın bu sorunu çözmesi gerekiyor. Dışişleri Bakanlığı, bunu yapmıyor. Gülen'in çok yakın zaman içinde ve yasal şekilde Türkiye'ye geri gönderilmesi konusunda çalışmalıyız. Vize sorununun çözülmesi gerekiyor. Türkiye'nin Rusya'dan askeri malzeme almaması konusunda uyarmalıdır. Başkan, bunları yaparsa bunları engelleyecektir. Batı'da olan bazı kişiler, Türkiye'den nefret etmeye başladı. AB'de de Türkiye'ye karşı kampanyalar düzenlenmeye başladı. Bu insanlar, hatalı" diye konuştu.

Türkiye'nin daha demokratik ve refah ülke olarak yıldızının yükseldiğine dikkat çeken Malloch, bu trendin artırılması için 4 öneride bulundu. Malloch, "Türkiye, tamamıyla film fiyaskosunu reddetmelidir. Türkiye, hukuk çerçevesinde hareket edeceğini söylemesi gerekiyor. Türkiye, ABD'deki kalibrasyonunu değiştirmeli, ilişkilerini güncellemesi gerekiyor. Türkiye'nin yenilenmiş bir stratejiye ihtiyacı var. Türkiye'nin yeni bir oyun planına gerek var. Cesur ve taze oyun planına ihtiyacı var. Türkiye'yi yeniden markalaştırmaya ihtiyacı var. Osmanlı İmparatorluğu gibi değil, ılımlı bir İslam dünyası olarak markalaşmasına gerek var. Herkesin ziyaret etmesi ve yatırım yapması gerektiği bir ülke olmanız gerekiyor" dedi.

"FETÖ ULUSLARARASI TEHDİT"

Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak ise FETÖ'nün dini motifli, etnik-ideolojik ve mezhep radikalleşmesinden farklı olarak analiz edilmesi gerektiğini söyledi. Bu örgütün en önemli özelliği olan 'gizlilik' ile kendine yeni yaşam alanları bulmaya çalıştığını kaydeden Çolak, "Bugün örgüt, sadece Türkiye'de gerçekleştirdiği silahlı ve siyasi eylemlerle değil; ulaştığı ekonomik ve diplomatik kapasite nedeniyle uluslararası bir tehdit haline gelmiştir. Bu örgüt, Haşhaşiler gibi elemanlarına suikast ve terör eylemi emri vermektedir. Yalan propagandayı küresel ölçekte yayarak, ülkeleri iç ve dış politikada yıpratmaktadır" diye konuştu. 

www.haberler.com

Etiketler
Yorum Yap
DÜNYA
Mehmet Hakan Atilla tanık koltuğunda ifade veriyor
Mehmet Hakan Atilla tanık koltuğunda ifade veriyor
Atilla önce kendi avukatlarının, ardından da savcının sorularını yanıtlayacak
ABD'nin BM Temsilcisinin Füze Çıkışı Sonrası BAE'den İran'a Karşı Koyma Çağrısı
ABD'nin BM Temsilcisinin Füze Çıkışı Sonrası BAE'den İran'a Karşı Koyma Çağrısı
ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Haley'in Yemen'den Suudi Arabistan'a fırlatılan füzelerin İran yapımı olduğunu açıklamasından sonra BAE, İran'a karşı koyma çağrısı yaptı.
Reza Zarrab'ın 3 Karakutusu Tutuklandı
Reza Zarrab'ın 3 Karakutusu Tutuklandı
Reza Zarrab hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan casusluk soruşturmasında, Zarrab'ın 3 karakutusu tutuklandı.
Trump'ın Danışmanı, Türkiye'yi Hedef Alan Sözleri İçin Geri Adım Attı: Güçlü İttifaka İnanıyorum
Trump'ın Danışmanı, Türkiye'yi Hedef Alan Sözleri İçin Geri Adım Attı: Güçlü İttifaka İnanıyorum
Türkiye'yi hedef alan sözleriyle ilgili açıklama yapan Trump'ın danışmanı McMaster geri adım attı ve "Türkiye ile güçlü ittifaka sağlam şekilde inanıyorum" dedi.
Ramallah'ta Büyük Bir Türk Bayrağı Taşıyan Filistinli İsrail Polisine Meydan Okudu
Ramallah'ta Büyük Bir Türk Bayrağı Taşıyan Filistinli İsrail Polisine Meydan Okudu
Ramallah'taki göstericiler arasındaki bir Filistinli, elindeki büyük bir Türk bayrağıyla işgalcilere meydan okudu. İsrail askerleri ise, özellikle o eylemciyi yakalamak için çaba harcadı.
Hakan Atilla da ABD'de görülen davada tanık kürsüsüne çıkacak
Hakan Atilla da ABD'de görülen davada tanık kürsüsüne çıkacak
Atilla'nın avukatı, Hüseyin Korkmaz'ın ifadelerinin yanlış ve ön yargılı olduğunu savunarak davanın düşmesini talep etmişti
ABD Başkan Yardımcısı Pence, İsrail ziyaretini erteledi
ABD Başkan Yardımcısı Pence, İsrail ziyaretini erteledi
Kararın Kudüs sonrası yükselen tepkilerle bir ilgisi olup olmadığı bilinmiyor
İsrail Polisinden Yeni Taktik! Filistinli Kılığında Eylem Yapıp, Filistinlileri Yakalıyor
İsrail Polisinden Yeni Taktik! Filistinli Kılığında Eylem Yapıp, Filistinlileri Yakalıyor
Ramallah'ta avukatların protesto gösterisinde eylemcilerin arasına giren yüzleri kefiye ve Filistin bayrağıyla sarılı İsrail askerleri, çok sayıda Filistinliyi gözaltına aldı.
Eski Pentagon yetkilisi Rubin: ABD, Türkiye’yi cesaretlendiren korkunç bir mesaj yolluyor
Eski Pentagon yetkilisi Rubin: ABD, Türkiye’yi cesaretlendiren korkunç bir mesaj yolluyor
"Sonuçta bu, Washington’ın merkezinde göstericileri dövmekte beis görmeyen bir yönetim”
'ABD Atilla'ya karşı' davasında 11.gün
'ABD Atilla'ya karşı' davasında 11.gün
ABD'de görülen İran'a yönelik yaptırımları delme ve kara para aklama itiraflarını sürdüren Rıza Sarraf'ın ifadesi sona erdi.
İran Cumhurbaşkanı Ruhani: Trump'ın Kararı Müslümanlara Karşı Alınmış Küstahça Bir Karar
İran Cumhurbaşkanı Ruhani: Trump'ın Kararı Müslümanlara Karşı Alınmış Küstahça Bir Karar
İran Cumhurbaşkanı Ruhani, yarın İstanbul'da toplanacak İİT Zirvesine katılmak için Türkiye'ye gelirken yaptığı açıklamada "Trump'ın kararı Müslümanlara karşı alınmış küstahça bir karar" dedi.
Irak ve İran'da şiddetli depremler: Büyük panik yaşandı!
Irak ve İran'da şiddetli depremler: Büyük panik yaşandı!
İran'ın batısında 6,0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin merkez üssünün Ezgele Kasabası olduğu belirtiliyor. Öte yandan İran'daki depremin öncesinde Irak'ın Süleymaniye kentinde de şiddetli bir deprem yaşandı. 5.4 büyüklüğünde olduğu açıklanan deprem Türkiye'den de hissedildi.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
19°C / 14°C
Durum
Kuvvetli Yağmurlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:14
Güneş
07:48
Öğle
12:38
İkindi
14:54
Akşam
17:16
Yatsı
18:43
ANKET
TÜMÜ

Sitemizi Nasıl Buldunuz.?