Bu haber 12 Eylül 2017 15:22:34 Tarihinde eklenmiştir.

Ne okulunu okudu ne de eğitim aldı, 15 yılda 9 sergi açtı

Resimle ilgili ne okul okuyan ne de eğitim alan Yanpar, yaptığı resimlerle insanların büyük takdirini topluyor

Ne okulunu okudu ne de eğitim aldı, 15 yılda 9 sergi açtı

 Resimle ilgili ne okul okuyan ne de eğitim alan Yanpar, yaptığı resimlerle insanların büyük takdirini topluyor. Bugüne kadar 9 kişisel sergi açan Yanpar'ın en büyük hedefi Avrupa'da bir sergi açmak. Yanpar, İlk oğlumun oto portresini yaparak başladım. Bu konuda hiçbir eğitim almadım. Resimlerimi görenler hemen hangi okuldan mezun olduğumu soruyorlar dedi. 

48 yaşındaki ressam Asuman Yanpar, resimle ilgili okul okumamasına ve eğitim almamasına rağmen yaptığı resimlerle herkese örnek oluyor. Bugüne kadar 80'in üzerinde resim yapan ve 9 kişisel sergi açan Yanpar, görenlerin büyük takdirini topluyor. Özellikle oto portre üzerine resim çalışmaları yapan Yanpar, ressamlığa yeni doğan oğlunun oto portresini yaparak başladı. Küçüklüğünden beri sürekli resim yapan ancak güzellik uzmanı olan Yanpar, ressamlığa başlama öyküsü ve çalışmalarıyla ilgili muhabirine açıklamalarda bulundu. Yanpar, Ankaralı olduğunu ve Ankara'dan Mersin'e geldiğinde bir arayış içerisine girdiğini söyledi. Resimle küçüklükten beri ilgilendiğini belirten Yanpar, Okul zamanlarında arkadaşlarımın resmini çiziyordum.Resim yapmayı çok seviyordum, benim vazgeçilmezim oldu. Arayış içinde olduğum dönemde kendime ufak bir atölye açtım. 2002 yılından beri resim yapıyorum. Tabi bu konuda ben eğitimli değilim. Ancak eğitim şart, eğitimli olmak gerekiyor. Ben kendi çabalarımla buraya geldim. Çünkü benim vazgeçilmezimdi, çok seviyordum resim yapmasını. Mersin'e geldiğimde yalnız hissedince kendimi, ne yapabilirim arayışında resim benim için evet dedim. O günden sonra da sürekli resim yapıyorum diye konuştu.

80'in üzerinde resim, 9 kişisel sergi

2002 yılından bu yana 9 kişisel sergi açtığını kaydeden Yanpar, Bugüne kadar 80'in üzerinde resim yaptım. İlk resmim de oğlumun oldu. Başladığım dönemde oğlum dünyaya gelmişti. İlk oğlumun oto portresini yaptım. Daha önce ben güzellik uzmanlığı okulunu bitirmiştim onunla uğraşıyordum. Ama bana göre olmadığını hissettim, resim beni tamamıyla kapsadı. Daha çok hayallerim, umutlarım, mutluluğum, mutsuzluğum her şeyimi resme yansıtmaya başladım. Sanırım resim yapmak biraz da yetenek işi. Ben kendi çabalarımla yapmaya, bir şeyler öğrenmeye çalıştım. Hayat bence en güzel okul diye düşünüyorum. Hayat bize o kadar çok şey öğretiyor ki ben de bu öğrettikleri her şeyi resme yansıttım. Tabi bugüne kadar çok güzel tepkiler aldım. 9. kişisel sergimi açtım. Evet bu bir yetenek işi tabii ki akademisyen olmak bir ayrıcalıktır, orası tartışılamaz. Resim yapmak özveri, arzu, istek istiyor şeklinde konuştu.

Resimleri görenler hemen hangi okuldan mezun olduğumu soruyorlar

Yaptığı resimleri vatandaşların beğendiğini vurgulayan Yanpar, İnsanların bana ilk sorduğu soru, nereden mezunsunuz oluyor. Bende açık yüreklilikle bu konuda eğitimli olmadığımı söylüyorum. Sadece çok sevdiğimi ve resimlerin beni her şeyim olduğunu söylüyorum. Çok güzel tepkiler aldım. Ancak güzel tepkilerin yanında elbette ki eleştirenler de oldu. Özellikle ben oto portre üzerine çalışma yaptım. Oto portre bir sanatçının kendi portresini çizmesidir. Aynaya bakarak da oto portre yapabilirsiniz bir resme bakarak da bu çalışmayı yapabilirsiniz. Ben ilk oğlumun oto portresini yapmıştım. Çok güzel bir duyguydu. Resme merakı, ilgisi olan her insan resim yapabilir diye düşünüyorum. Temel çizgilerden öğrenmesi gerekiyor. Şimdi imkanlarda çoğaldı. Kurslara gidildiği zaman daha kolay resim yapılabilir. Benin en büyük hedefim yurt dışında bir sergi açmak. Onun hazırlıklarını da yapıyorum. Resim sonsuzdur. Hiçbir zaman bitmez. Bir resmi bitirirsiniz ama o resmi elinize aldığınızda yıllarca çalışabilirsiniz. O yüzden bunu sonsuza kadar devam ettireceğim ifadelerini kullandı.  

Koray Ünlü
 

Yorum Yap
GÜNCEL
Kuzey Irak ve Suriye Tezkeresi TBMM'de Kabul Edildi
Kuzey Irak ve Suriye Tezkeresi TBMM'de Kabul Edildi
TBMM'deki görüşmelerin ardından açık oylamaya sunulan Kuzey Irak ve Suriye tezkeresi, yeni değişikliklerin de eklenmesiyle kabul edildi.
Haddini aşan Baydemir'e tokat gibi cevap!
Haddini aşan Baydemir'e tokat gibi cevap!
HDP sözcüsü Osman Baydemir Suriye ve Irak tezkeresi toplantısında Meclis'te yaptığı konuşmada skandal sözler sarf etti. Baydemir'e ilk tepki TBMM başkanı'ndan geldi.
Keneye çözüm ilk kez Türkiye'de bulundu
Keneye çözüm ilk kez Türkiye'de bulundu
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına karşı Sağlık Bakanlığının desteğiyle yürütülen çalışma sonucu geliştirilen aşının, insanlar üzerindeki denemelerinde başarı sağlandı.
Kuzey Irak referandumunda flaş gelişme!
Kuzey Irak referandumunda flaş gelişme!
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül referandumuna destek veren Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), referandumun ertelendiğini iddia etti.
TBMM'de bir ilk! 92 yıl sonra değişti
TBMM'de bir ilk! 92 yıl sonra değişti
TBMM İçtüzüğünün değişerek frak giyme zorunluluğunun kaldırılmasının ardından TBMM Başkanı Kahraman ilk kez takım elbiseyle oturumu yönetti.
TEM otoyolu Ankara istikameti 1 ay trafiğe kapalı
TEM otoyolu Ankara istikameti 1 ay trafiğe kapalı
Edinilen bilgiye göre, TEM Otoyolu üzerinde kavşak kolları ve bağlantı yollarında üstyapı iyileştirmesi, büyük onarım yapılması dolayısıyla Bolu Doğu Kavşağı-Yeniçağa Kavşağı arası İstanbul-Ankara istikameti 1 süreyle trafiğe kapatıldı
Kanser şüphesi ile gitti, bağırsaklarından kürdan çıktı
Kanser şüphesi ile gitti, bağırsaklarından kürdan çıktı
Zonguldak’ta bir hafta boyunca dayanılmaz ağrılar çeken iş adamı Lokman Gül, şiddetli ağrı nedeniyle Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesine başvurdu
Kapıkule’de 12 kilometre tır kuyruğu
Kapıkule’de 12 kilometre tır kuyruğu
Bulgaristan’a açılan bir diğer sınır kapısı olan Hamzabeyli’de ise 7 kilometre kuyruk oluştu
Fırtına nedeniyle balıkçı tezgahları boş kaldı
Fırtına nedeniyle balıkçı tezgahları boş kaldı
Karadeniz’de hava muhalefeti nedeniyle balıkçılık yapan tekneler denize açılamadı
İş adamına şok! Bağırsaklarından kürdan çıktı
İş adamına şok! Bağırsaklarından kürdan çıktı
Hayatında hiç kürdan kullanmayan iş adamının bağırsaklarından kürdan çıktı.
Diplomat FETÖden tutuklandı
Diplomat FETÖden tutuklandı
Bylock kulandıkları tespit edilen Sudan Büyükelçiliğinde diplomat olarak görev yaparken ihraç edilen A.T tutuklandı.
Kapıkulede 12 kilometre TIR kuyruğu
Kapıkulede 12 kilometre TIR kuyruğu
Edirne Kapıkule Sınır Kapısında, yurt dışına çıkış yapmak için bekleyen TIRlar 12 kilometre kuyruk oluşturdu.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
23°C / 18°C
Durum
Sağnak Yağışlı
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
04:50
Güneş
06:17
Öğle
12:34
İkindi
15:55
Akşam
18:39
Yatsı
19:59
ANKET
TÜMÜ

Sitemizi Nasıl Buldunuz.?