Bu haber 07 Eylül 2017 20:28:16 Tarihinde eklenmiştir.

Amaç Müslümanlardan arındırılmış bölge oluşturmak!

Müslümanlara yönelik en çok şiddet olayının başında Myanmardaki Arakan Müslümanlarına yapılanlar geliyor.

Amaç Müslümanlardan arındırılmış bölge oluşturmak!

İlk başta pagan bir krallık olan Myanmar’da, Hindistan ve Çin’in etkisiyle Budizm gelişti. Müslüman tüccarların bölgeye gelmesi sonucunda halkının bir kısmı İslamiyet’e geçen ülkede, 1430 yılında Arakan İslam Devleti kuruldu. İlk sultanı da Süleyman Şah oldu. Arakan İslam Devleti, 1784’e kadar bölgeye hükmetti ve önemli bir ekonomik güç oldu. İslam devletinin yıkılmasının ardından kurulan Burma Sultanlığı, bölgeye tam olarak hâkim olamadı. 19’uncu yüzyılda İngiltere’nin Arakan’ı işgal etmesi ise ülkedeki tüm etnik ve dini dengelerin değişmesine neden oldu. O tarihe kadar, Arakan’ın yerlileri Müslüman Rohingyalar ve Budist Rakhineler arasında zaman zaman gerilim yaşansa da ikili çatışmalar ve Müslümanların sömürülmesi, 1826’da başlayan ve 120 yıl süren İngiliz işgalinden sonra başladı.

İLK SALDIRI 1938’DE

Arakan’da Müslümanlara yönelik ilk saldırı 1938’de yaşandı. Müslüman Rohingya halkına karşı Budist çetelerin gerçekleştirdiği korkunç saldırıda binlerce Rohingyalı Müslüman öldürüldü, birçoğu komşu ülkelere göç etmek zorunda kaldı. Ardından, 28 Mart 1942’de, Minbya şehrine bağlı Çanbilli Köyü’nde başlayan, daha sonra da bütün Arakan’a yayılan çatışmalarda, Budistler, 150 bin Müslüman Rohingya’yı katletti. Arakanlılar bu olayı “Kerbela-yı Arakan” diye nitelendirdi. Katliamdan sonra çok sayıda Arakanlı Müslüman, mülteci olarak başta Bangladeş olmak üzere komşu ülkelere sığındı.

BAĞIMSIZLIK SONRASI GERİLİM ARTTI

İngilizlerin 1948’de ülkeden çekilmelerinin ardından eski adı Burma olan Myanmar bağımsızlığını kazandı. Bu dönemde, Müslümanlara yönelik saldırılar daha da arttı. 1954’te Myanmar ordusu, Muson Operasyonu adını verdiği kanlı bir saldırı ile Müslümanlara saldırdı. Aynı sene binlerce sivil Rohingya, Müslüman direnişçilere yardım ettikleri bahanesiyle ya katledildi ya da ülkeden sürüldü. İnsan hakları kuruluşlarının raporlarına göre, 1962-1984 yılları arasında 20 bin Arakan Müslümanı öldürüldü. Yüzlerce kadına tecavüz edildi ve mal varlıklarına el konuldu.

1978’de hükümet, Arakanlılara yönelik Kral Dragon Operasyonu’nu başlattı. Yüzlerce Müslüman tutuklandı, işkence gördükten sonra öldürüldü. 200 bine yakın Arakanlı Müslüman da Bangladeş’e sığındı. 1982’de çıkarılan yeni vatandaşlık kanunu ile “milli unsur” kategorisinden çıkarılan Arakanlı Müslümanlar, kendi ülkelerinde vatansız statüsüne düşürüldü. 1990’lı yıllar Arakanlı Müslümanlar için kolay olmadı. Yaşanan baskılar ve çatışmalar sonucunda 1992’de Arakanlı Müslümanlar Bangladeş’e sığınmak zorunda kaldı. Ekim 2012’de Budistlerin Arakan Eyaleti’nin başkenti Sittwe çevresinde Müslüman köylere saldırıp ateşe vermesi, yeni bir katliamı gündeme getirdi. 250’ye yakın Müslüman’ın öldürüldüğü olaylarda, yaklaşık 140 bin kişi yer değiştirmek durumunda kaldı. O günden bu yana çatışmalar sürüyor. Tüm dünyanın dikkatini çeken son katliam ise 25 Ağustos’ta yaşandı.

AMAÇ MÜSLÜMANLARDAN ARINDIRILMIŞ BÖLGE OLUŞTURMAK

Arakan’da yüz binlerce Müslüman’ın Budist çeteler ve ordu güçlerinin hedefi haline geldiğine dikkat çeken Uluslararası Kriz Grubu, Myanmar Hükümetinin, çetelerle mücadele etmediğini duyurdu. Bangladeş de, Myanmar ordusunun mültecilerin geri dönmesini engellemek için sınıra mayın döşediğini açıkladı. Myanmar İnsan Hakları Ağı da ‘Müslümanlardan arındırılmış bölgeler’ oluşturulduğuna dikkat çekti.

Yorum Yap
DÜNYA
Barzani ailesinde referandum çatlağı
Barzani ailesinde referandum çatlağı
Erbilin referandum kararı, IKBYyi yöneten Barzani ailesi içerisindeki kırılmayı gözler önüne serdi.
Barzani'ye bir tepki de onlardan geldi!
Barzani'ye bir tepki de onlardan geldi!
İslam İşbirliği Teşkilatı, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin referandum kararından derin endişe duyulduğunu bildirdi ve referandumun iptal edilmesi çağrısı yaptı.
İsrail, Suriye’deki Hizbullah tesislerini bombaladı
İsrail, Suriye’deki Hizbullah tesislerini bombaladı
Suriye İnsan Hakları İzleme Komitesi Direktörü Rami Abdurrahman, İsrail savaş uçaklarının Şam Havalimanı yakınlarında Hizbullah’a ait bir silah deposunu bombaladığını açıkladı
Trump çılgına döndü: Halletmemiz lazım!
Trump çılgına döndü: Halletmemiz lazım!
ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'u kastederek, Roket adam çok daha önce Clinton ve Obama tarafından ele alınması gereken bir konuydu dedi.
Rusya: Kabul edilemez!
Rusya: Kabul edilemez!
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, BM 72. Genel Kurulu Görüşmeleri kapsamında BM Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi.
Kuzey Kore ordusundan savaş yemini
Kuzey Kore ordusundan savaş yemini
Kuzey Kore-ABD geriliminde karşılıklı restlerşmeler son hızıyla devam ediyor. Son olarak Kuzey Kore ordusu ABD'ye karşı savaş yemini etti.
ABD büyük işgale hazırlanıyor
ABD büyük işgale hazırlanıyor
Irak Türkmen Cephesi Başkanı Salihi, Kerkük'e yığınak yapan ABD'nin Sincar ve Mahmur bölgelerini de işgale hazırlandığını söyledi.
Kaliforniya'da deprem
Kaliforniya'da deprem
ABDnin Kaliforniya eyaleti kıyılarında 5.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
Kim Jong-un'dan ABD'ye çok sert sözler
Kim Jong-un'dan ABD'ye çok sert sözler
Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un, 'Trump'ın akli dengesi bozuk. ABD'yi ateşle terbiye edeceğim' dedi.
Muhammed Mehdi Akif hayatını kaybetti
Muhammed Mehdi Akif hayatını kaybetti
Eski Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Mehdi Akif'in (89), kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtildi.
Yunanistan'da küçük uçak düştü!
Yunanistan'da küçük uçak düştü!
Yunanistanda, Dedeağaç Havaalanından kalkan özel uçağın Gümülcine kenti yakınlarında dağlık bölgeye düştüğü bildirildi.
ABD: Çok riskli kontrol edemeyiz!
ABD: Çok riskli kontrol edemeyiz!
ABD'den, IKBY'nin 25 Eylül'de yapmayı planladığı referandumla ilgili olarak, 'Çok riskli, kontrol edebileceğimiz bir şey değil' açıklaması geldi.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
23°C / 18°C
Durum
Sağnak Yağışlı
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
04:48
Güneş
06:16
Öğle
12:34
İkindi
15:56
Akşam
18:40
Yatsı
20:00
ANKET
TÜMÜ

Sitemizi Nasıl Buldunuz.?