Bu haber 07 Eylül 2017 20:28:16 Tarihinde eklenmiştir.

Amaç Müslümanlardan arındırılmış bölge oluşturmak!

Müslümanlara yönelik en çok şiddet olayının başında Myanmardaki Arakan Müslümanlarına yapılanlar geliyor.

Amaç Müslümanlardan arındırılmış bölge oluşturmak!

İlk başta pagan bir krallık olan Myanmar’da, Hindistan ve Çin’in etkisiyle Budizm gelişti. Müslüman tüccarların bölgeye gelmesi sonucunda halkının bir kısmı İslamiyet’e geçen ülkede, 1430 yılında Arakan İslam Devleti kuruldu. İlk sultanı da Süleyman Şah oldu. Arakan İslam Devleti, 1784’e kadar bölgeye hükmetti ve önemli bir ekonomik güç oldu. İslam devletinin yıkılmasının ardından kurulan Burma Sultanlığı, bölgeye tam olarak hâkim olamadı. 19’uncu yüzyılda İngiltere’nin Arakan’ı işgal etmesi ise ülkedeki tüm etnik ve dini dengelerin değişmesine neden oldu. O tarihe kadar, Arakan’ın yerlileri Müslüman Rohingyalar ve Budist Rakhineler arasında zaman zaman gerilim yaşansa da ikili çatışmalar ve Müslümanların sömürülmesi, 1826’da başlayan ve 120 yıl süren İngiliz işgalinden sonra başladı.

İLK SALDIRI 1938’DE

Arakan’da Müslümanlara yönelik ilk saldırı 1938’de yaşandı. Müslüman Rohingya halkına karşı Budist çetelerin gerçekleştirdiği korkunç saldırıda binlerce Rohingyalı Müslüman öldürüldü, birçoğu komşu ülkelere göç etmek zorunda kaldı. Ardından, 28 Mart 1942’de, Minbya şehrine bağlı Çanbilli Köyü’nde başlayan, daha sonra da bütün Arakan’a yayılan çatışmalarda, Budistler, 150 bin Müslüman Rohingya’yı katletti. Arakanlılar bu olayı “Kerbela-yı Arakan” diye nitelendirdi. Katliamdan sonra çok sayıda Arakanlı Müslüman, mülteci olarak başta Bangladeş olmak üzere komşu ülkelere sığındı.

BAĞIMSIZLIK SONRASI GERİLİM ARTTI

İngilizlerin 1948’de ülkeden çekilmelerinin ardından eski adı Burma olan Myanmar bağımsızlığını kazandı. Bu dönemde, Müslümanlara yönelik saldırılar daha da arttı. 1954’te Myanmar ordusu, Muson Operasyonu adını verdiği kanlı bir saldırı ile Müslümanlara saldırdı. Aynı sene binlerce sivil Rohingya, Müslüman direnişçilere yardım ettikleri bahanesiyle ya katledildi ya da ülkeden sürüldü. İnsan hakları kuruluşlarının raporlarına göre, 1962-1984 yılları arasında 20 bin Arakan Müslümanı öldürüldü. Yüzlerce kadına tecavüz edildi ve mal varlıklarına el konuldu.

1978’de hükümet, Arakanlılara yönelik Kral Dragon Operasyonu’nu başlattı. Yüzlerce Müslüman tutuklandı, işkence gördükten sonra öldürüldü. 200 bine yakın Arakanlı Müslüman da Bangladeş’e sığındı. 1982’de çıkarılan yeni vatandaşlık kanunu ile “milli unsur” kategorisinden çıkarılan Arakanlı Müslümanlar, kendi ülkelerinde vatansız statüsüne düşürüldü. 1990’lı yıllar Arakanlı Müslümanlar için kolay olmadı. Yaşanan baskılar ve çatışmalar sonucunda 1992’de Arakanlı Müslümanlar Bangladeş’e sığınmak zorunda kaldı. Ekim 2012’de Budistlerin Arakan Eyaleti’nin başkenti Sittwe çevresinde Müslüman köylere saldırıp ateşe vermesi, yeni bir katliamı gündeme getirdi. 250’ye yakın Müslüman’ın öldürüldüğü olaylarda, yaklaşık 140 bin kişi yer değiştirmek durumunda kaldı. O günden bu yana çatışmalar sürüyor. Tüm dünyanın dikkatini çeken son katliam ise 25 Ağustos’ta yaşandı.

AMAÇ MÜSLÜMANLARDAN ARINDIRILMIŞ BÖLGE OLUŞTURMAK

Arakan’da yüz binlerce Müslüman’ın Budist çeteler ve ordu güçlerinin hedefi haline geldiğine dikkat çeken Uluslararası Kriz Grubu, Myanmar Hükümetinin, çetelerle mücadele etmediğini duyurdu. Bangladeş de, Myanmar ordusunun mültecilerin geri dönmesini engellemek için sınıra mayın döşediğini açıkladı. Myanmar İnsan Hakları Ağı da ‘Müslümanlardan arındırılmış bölgeler’ oluşturulduğuna dikkat çekti.

Yorum Yap
DÜNYA
Paris'te polis memuru katliam yaptı!
Paris'te polis memuru katliam yaptı!
Fransa'nın başkenti Paris'in Sarcelles banliyösünde bir polis memuru, kayınpederi ve komşuları olduğu belirtilen 3 kişiyi öldürdükten sonra kendi hayatına son verdi.
Karnım ağrıyor diye gitti, herkes şoka girdi!
Karnım ağrıyor diye gitti, herkes şoka girdi!
Çin'de karın ağrısı şikayetiyle hastaneye kaldırılan 40 yaşındaki bir adamın içinden doktorlar canlı yılan balığını çıkardı.
Çinin başkenti Pekin'de büyük yangın: 19 ölü
Çinin başkenti Pekin'de büyük yangın: 19 ölü
Çinin başkenti Pekinde bir binada çıkan yangında 19 kişi öldü, 8 kişi yaralandı.
AB zirvesinde 'bayat sandviç' skandalı
AB zirvesinde 'bayat sandviç' skandalı
İsveç'te dün başlayan zirvede görevli polislere dağıtılan sandviçlerin 'bayat olduğu' iddiası tartışmalara yol açtı.
Almanya'da skandal! Tepkilere rağmen yaptılar
Almanya'da skandal! Tepkilere rağmen yaptılar
Almanya'nın Köln kentinde, belediyeye ait mezarlıkta, Türk toplumunun tepkilerine rağmen Ermeni cemaati tarafından yaptırılan anıt açıldı
Trump tepkilere dayanmadı, geri vites yaptı!
Trump tepkilere dayanmadı, geri vites yaptı!
ABD Başkanı Donald Trump, Perşembe günü Zimbabve ve Zambiya'da fillerin avlanmasına ve av hatıralarının ABD'ye getirilmesine izin vermişti.
Yunanistan'da sel, ölü sayısı 19'a yükseldi
Yunanistan'da sel, ölü sayısı 19'a yükseldi
Yunanistan'ın başkenti Atina yakınlarında meydana gelen selde üç kişinin daha cansız bedenlerine ulaşılmasıyla yaşamını yitirenlerin sayısı 19'a yükseldi.
İHH Cerablus'da çocuk ihtiyacı dağıttı
İHH Cerablus'da çocuk ihtiyacı dağıttı
İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus ilçesinde 350 Suriyeli aileye bebek bezi ve mama yardımında bulundu.
Hindistan tren kazalarına çareyi Türkiye'de buldu
Hindistan tren kazalarına çareyi Türkiye'de buldu
Ray üzerindeki kırık ve kusurları uzaktan, Türkiye'de geliştirilen Ray Kırığı Algılama Sistemi, Hindistan'da 50 kilometrelik bir hatta test edilecek
Putin'e 'bomba' şoku! Kremlin açıkladı: 50...
Putin'e 'bomba' şoku! Kremlin açıkladı: 50...
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in St. Ptersburg gezisindeki kullandığı yol güzergahına 50 bomba ihbarı yapıldı.
Almanya'dan Suudi Arabistan açıklaması
Almanya'dan Suudi Arabistan açıklaması
Almanya Dışişleri Bakanlığınca, mevcut durum karşısında Ortadoğu'daki istikrar konusunda büyük endişe duyulduğu belirtilerek, tüm taraflara gerginliğin azaltılması çağrısı yapıldı.
Dünyada 2,3 milyar kişi tuvaletsiz yaşıyor
Dünyada 2,3 milyar kişi tuvaletsiz yaşıyor
BM, dünyada 2 milyardan fazla kişinin en temel ihtiyaçlarından biri olan tuvalete sınırlı ve zor şartlarda erişime farkındalık getirmeyi ve projeler geliştirmeyi amaçlıyor.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
22°C / 13°C
Durum
Çok Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:49
Güneş
07:20
Öğle
12:27
İkindi
14:57
Akşam
17:22
Yatsı
18:45
ANKET
TÜMÜ

Sitemizi Nasıl Buldunuz.?