Bu haber 07 Mart 2017 11:31:30 Tarihinde eklenmiştir.

Azeri vekilden Türkiye resti!

Azerbaycanlı Milletvekili Mirkişili, Azerbaycan-Türkiye ilişkileri ve bölgede yaşanan son gelişmelere dair çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Azeri vekilden Türkiye resti!

Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekili ve AGİT heyeti üyesi Tahir Mirkişili, Azerbaycan-Türkiye ilişkileri ve bölgedeki son gelişmeleri Türkiye gazetesine değerlendirdi. 15 Temmuz darbe girişimine de değinen Mirkişili,  “FETÖ’nün darbe girişiminin başarılı olması demek Türkiye devletinin yok edilmesi demektir. Hiçbir Azerbaycanlı Türkiye’nin trajik bir şekilde imha edilmesine kayıtsız kalamaz.” dedi.

İşte dikkat çeken o açıklamalar...

“TÜRK HALKI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ETRAFINDA KENETLENDİ”

FETÖ ile mücadelede Türkiye'ye destek veren en etkin ülkesiniz. Azerbaycan'daki FETÖ yapılanması ne durumda?

Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev kardeş Türkiye'de meydana gelen tüm terör olaylarını, özellikle de 15 Temmuz darbe girişimini şiddetle kınadı ve Azerbaycan'ın her zaman kardeş Türk halkının yanında olduğunu, halkın tercihine saygı duyulması gerektiğini belirtti. Bu olaylar sırasında bazı devletlerin önyargılı yaklaşımına rağmen, Türk halkı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın etrafında kenetlendi ve tarihin en ağır denemesinden alnının akıyla çıktı. Azerbaycan, FETÖ ve DEAŞ başta olmak üzere tüm terörist oluşumların karşısındadır ve bundan sonra da öyle olacak. Devletimiz daima hak ve adaletten yanadır.

“FETÖ’NÜN DİNLE HİÇBİR İLGİSİ YOKTUR”

FETÖ'nün Azerbaycan'da belirli uzantıları olabilir ancak burada güçlü bir ideolojik dayanakları yok. Bu örgüt, devlet bağımsızlığımızı restore ettiğimiz ilk yıllarda oluşan kaotik ortamdan faydalanarak ülkemize girdi. Diğer ülkelerde olduğu gibi Azerbaycan'da da önce eğitim sistemine nüfuz etti. Sovyet sisteminden kalma eğitimle karşılaştırıldığında daha rahat çalışabileceklerini biliyorlardı. Fakat devletimiz güçlendikçe diğer radikal akımlar gibi onlarında önlenmesi yönünde çalışmalar başlatıldı. 2009 yılında Fetullah Gülen ve örgütüne ait kitap, video ve kayıtların Azerbaycan'a sokulmasına yasaklandı. FETÖ'nün dinle hiçbir ilgisi yoktur. Bu oluşum dini bir kurum değil, din adı ile maskelenmiş siyasi bir örgüttür. 

“DARBENİN BAŞARILI OLMASI DEMEK, TÜRKİYE DEVLETİNİN SONU DEMEKTİR”

15 Temmuz darbe girişimi sırasında neredeydiniz? O gece neler hissettiniz?

Darbe girişimi sırasında evdeydim, Türkiye'de olup bitenleri televizyondan öğrendik. Önce yaşananların doğru olduğuna inanmak istemedim, çünkü bu girişimin başarılı olması demek Türkiye devletinin sonu demekti. Hiçbir Azerbaycanlı bizim için kardeş olan Türkiye'nin trajik bir şekilde imha edilmesine kayıtsız kalamaz. 

Türkiye'de yaşayan dostlarımla görüştüm, sürekli olarak olayların hangi yönde cereyan ettiğini öğrenmeye çalıştım. Allaha şükürler olsun ki bu darbe girişimi başarısız oldu. Türk halkı tarihinde olduğu gibi bir kez daha büyük bir tehlikenin üstesinden başarıyla geldi. Azerbaycan halkı ve Cumhurbaşkanı Aliyev bu anlarda da Türkiye'nin yanında oldu. Güçlü olmak Azerbaycan ve Türkiye'nin var olmasının tek şartı. İnanıyorum ki devletlerimiz güçlü oldukça, halklarımız huzur ve refah içerisinde yaşayacak.

Yorum Yap
DÜNYA
ABD'den bombardıman! Çok sayıda terörist öldürüldü
ABD'den bombardıman! Çok sayıda terörist öldürüldü
ABD kuvvetlerinin Yemen'in El-Beyda ilinde DEAŞ'a ait iki eğitim kampına yönelik düzenlediği saldırıda onlarca DEAŞ mensubu öldürüldü
Erdoğan'a ve Türkiye'ye minnettarız
Erdoğan'a ve Türkiye'ye minnettarız
Somalili vekiller Cumartesi günü yaşanılan patlamadan sonra Türkiye'nin desteklerine teşekkür edip minnettar olduklarını söylediler.
BM'den flaş çağrı
BM'den flaş çağrı
BM Genel Sekreteri Guterres, Kerkük'te askeri gerilime ilişkin, Irak hükümetine ve IKBY'ye gerginliğin artmaması için koordineli adımlar atmaları çağrısında bulundu
DEAŞ'tan Kerkük'e saldırı
DEAŞ'tan Kerkük'e saldırı
DEAŞ, Kerkük'ün 35 kilometre batısındaki Dibıs ilçesine bağlı Meleh ve Tüveylee köyüne silahlı saldırı düzenledi.
Teröristbaşı Müslim yüzünü Rusya'ya çevirdi
Teröristbaşı Müslim yüzünü Rusya'ya çevirdi
Terör örgütü PKK'nın Suriye'deki kolu PYD'nin eski lideri Salih Müslim, Rusya'nın Suriye politikasını överken ABD'yi de eleştirdi.
Bağdadi'nin eski eşinine tahliye
Bağdadi'nin eski eşinine tahliye
Lübnan'da görülen davada DAEŞ lideri El-Bağdadi'nin eski eşi Duleymi beraat etti.
'Ukrayna yönetimi beni öldürebilir'
'Ukrayna yönetimi beni öldürebilir'
Eski Gürcistan Devlet Başkanı ve eski Odessa Valisi Mihail Saakaşvili, Ukraynanın kendisini ortadan kaldırmaya çalışabileceğini belirtti.
İnsanlık dramında korkunç görüntüler
İnsanlık dramında korkunç görüntüler
Sınırda Myanmardaki şiddet olaylarından kaçarak Bangladeşe kaçan Arakanlı Müslümanlar Palongkhali sınırından Bangladeş'e geçti.
DEAŞ Kerkük'e saldırdı: Büyük panik...
DEAŞ Kerkük'e saldırdı: Büyük panik...
Kerkük'te Irak güçleri kontrolü sağlama çabasındayken, terör örgütü DEAŞ, Peşmerge'nin çekildiği bölgelere saldırıyor.
Trump'tan yeni İran stratejisi açıklaması
Trump'tan yeni İran stratejisi açıklaması
ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'daki kabine toplantısında, iç ve dış politikaya ilişkin çeşitli konularda açıklama yaptı
Irak Ordusu Tuzhurmatu’da kontrolü sağladı
Irak Ordusu Tuzhurmatu’da kontrolü sağladı
Irak ordusunun, Tuzhurmatu’nun Selahaddin iline bağlı Tuzhurmatu ilçesinde kontrolü sağladığı açıklandı
Kaçan peşmergeleri Kürtler durdurmaya çalıştı
Kaçan peşmergeleri Kürtler durdurmaya çalıştı
Irak ordusunun Kerkük merkezine girmesi üzerine bölgedeki Peşmerge de kaçmaya başladı
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
21°C / 12°C
Durum
Az Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:16
Güneş
06:42
Öğle
12:27
İkindi
15:26
Akşam
17:59
Yatsı
19:19
ANKET
TÜMÜ

Sitemizi Nasıl Buldunuz.?