Bu haber 07 Mart 2017 11:31:30 Tarihinde eklenmiştir.

Azeri vekilden Türkiye resti!

Azerbaycanlı Milletvekili Mirkişili, Azerbaycan-Türkiye ilişkileri ve bölgede yaşanan son gelişmelere dair çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Azeri vekilden Türkiye resti!

Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekili ve AGİT heyeti üyesi Tahir Mirkişili, Azerbaycan-Türkiye ilişkileri ve bölgedeki son gelişmeleri Türkiye gazetesine değerlendirdi. 15 Temmuz darbe girişimine de değinen Mirkişili,  “FETÖ’nün darbe girişiminin başarılı olması demek Türkiye devletinin yok edilmesi demektir. Hiçbir Azerbaycanlı Türkiye’nin trajik bir şekilde imha edilmesine kayıtsız kalamaz.” dedi.

İşte dikkat çeken o açıklamalar...

“TÜRK HALKI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ETRAFINDA KENETLENDİ”

FETÖ ile mücadelede Türkiye'ye destek veren en etkin ülkesiniz. Azerbaycan'daki FETÖ yapılanması ne durumda?

Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev kardeş Türkiye'de meydana gelen tüm terör olaylarını, özellikle de 15 Temmuz darbe girişimini şiddetle kınadı ve Azerbaycan'ın her zaman kardeş Türk halkının yanında olduğunu, halkın tercihine saygı duyulması gerektiğini belirtti. Bu olaylar sırasında bazı devletlerin önyargılı yaklaşımına rağmen, Türk halkı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın etrafında kenetlendi ve tarihin en ağır denemesinden alnının akıyla çıktı. Azerbaycan, FETÖ ve DEAŞ başta olmak üzere tüm terörist oluşumların karşısındadır ve bundan sonra da öyle olacak. Devletimiz daima hak ve adaletten yanadır.

“FETÖ’NÜN DİNLE HİÇBİR İLGİSİ YOKTUR”

FETÖ'nün Azerbaycan'da belirli uzantıları olabilir ancak burada güçlü bir ideolojik dayanakları yok. Bu örgüt, devlet bağımsızlığımızı restore ettiğimiz ilk yıllarda oluşan kaotik ortamdan faydalanarak ülkemize girdi. Diğer ülkelerde olduğu gibi Azerbaycan'da da önce eğitim sistemine nüfuz etti. Sovyet sisteminden kalma eğitimle karşılaştırıldığında daha rahat çalışabileceklerini biliyorlardı. Fakat devletimiz güçlendikçe diğer radikal akımlar gibi onlarında önlenmesi yönünde çalışmalar başlatıldı. 2009 yılında Fetullah Gülen ve örgütüne ait kitap, video ve kayıtların Azerbaycan'a sokulmasına yasaklandı. FETÖ'nün dinle hiçbir ilgisi yoktur. Bu oluşum dini bir kurum değil, din adı ile maskelenmiş siyasi bir örgüttür. 

“DARBENİN BAŞARILI OLMASI DEMEK, TÜRKİYE DEVLETİNİN SONU DEMEKTİR”

15 Temmuz darbe girişimi sırasında neredeydiniz? O gece neler hissettiniz?

Darbe girişimi sırasında evdeydim, Türkiye'de olup bitenleri televizyondan öğrendik. Önce yaşananların doğru olduğuna inanmak istemedim, çünkü bu girişimin başarılı olması demek Türkiye devletinin sonu demekti. Hiçbir Azerbaycanlı bizim için kardeş olan Türkiye'nin trajik bir şekilde imha edilmesine kayıtsız kalamaz. 

Türkiye'de yaşayan dostlarımla görüştüm, sürekli olarak olayların hangi yönde cereyan ettiğini öğrenmeye çalıştım. Allaha şükürler olsun ki bu darbe girişimi başarısız oldu. Türk halkı tarihinde olduğu gibi bir kez daha büyük bir tehlikenin üstesinden başarıyla geldi. Azerbaycan halkı ve Cumhurbaşkanı Aliyev bu anlarda da Türkiye'nin yanında oldu. Güçlü olmak Azerbaycan ve Türkiye'nin var olmasının tek şartı. İnanıyorum ki devletlerimiz güçlü oldukça, halklarımız huzur ve refah içerisinde yaşayacak.

Yorum Yap
DÜNYA
663 milyon kişi temiz sudan mahrum
663 milyon kişi temiz sudan mahrum
BM tarafından Dünya Su Günü'nün bu yılki teması Atık sular olarak belirlendi. BM ayrıca 663 milyon insanın temiz sudan mahrum olduğunu açıklandı.
İsviçre dergisi: Erdoğan için adil olun
İsviçre dergisi: Erdoğan için adil olun
İsviçrede haftalık yayınlanan Weltwoche dergisi, 17 sayfasını İsviçredeki Türklere ve Türkiyeye ayırdı
Rusya Tarım Bakanlığı, Türk ürünlerinin ithalatının kısıtlanmasını onayladı
Rusya Tarım Bakanlığı, Türk ürünlerinin ithalatının kısıtlanmasını onayladı
Rusya Tarım Bakanlığı, Mart ayının başında bazı Türk ürünlerinin ithalini yasakladı
ABD’den Londra saldırısı açıklaması
ABD’den Londra saldırısı açıklaması
İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleştirilen saldırıyla ilgili ABD Başkanı Donald Trump’ın bilgilendirildiği kaydedildi
Trump'ın yemin töreni için bakın ne istemiş
Trump'ın yemin töreni için bakın ne istemiş
ABD Başkanı Donald Trump'ın seçimleri kazanmasının ardından, Savunma Bakanlığı'ndan yemin töreni için tank istediğine dair iddialar, konuya ilişkin resmi e-postalarla kanıtlandı.
Türk Büyükelçiliği'ne çirkin pankart
Türk Büyükelçiliği'ne çirkin pankart
Viyana'daki Türk Büyükelçiliği'nin çatısına Erdoğan Türkleri'i al götür yazılı pankart astılar.
Norveç, 5 Türk subayın iltica talebini kabul etti
Norveç, 5 Türk subayın iltica talebini kabul etti
15 Temmuz darbe girişiminden sonra 4 Tük subay ve 1 askeri ataşenin sığınma başvuruları Norveç Göçmen Dairesi tarafından kabul edildi
Bakan Çavuşoğlu, elektronik yasağa ABD’de tepki gösterdi
Bakan Çavuşoğlu, elektronik yasağa ABD’de tepki gösterdi
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, temaslarda bulunmak üzere geldiği Washington’da basın mensuplarının sorularını yanıtla
Zuhal Demir şimdi de çifte vatandaşlığa karşı
Zuhal Demir şimdi de çifte vatandaşlığa karşı
Açıklama yapan Demir, “Ben dün olduğu gibi bugün de çifte vatandaşlığını karşıyım
Schwarzenegger yine Trump'a takıldı
Schwarzenegger yine Trump'a takıldı
Ünlü Hollywood yıldızı Arnold Schwarzenegger ABD Başkanı Trump'ın halk desteği oranlarında yüzde 39'da kalmasını eleştirip, Trump'a Ne bekliyordun ki? diyerek tepki gösterdi.
İsrail Gazze'ye tüm yardımları kesmeye çalışıyor
İsrail Gazze'ye tüm yardımları kesmeye çalışıyor
İsrailin Gazzeye uyguladığı ölümcül abluka zulmü yeni bir boyuta geçti.
Almanya değişim istiyor
Almanya değişim istiyor
Almanya'da seçimlere 6 ay kala yapılan anketlerde Almanya halkının yüzde 59'unun üst yönetimde değişim istediği ortaya çıktı.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
12°C / 5°C
Durum
Az Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
04:59
Güneş
06:27
Öğle
12:48
İkindi
16:13
Akşam
18:58
Yatsı
20:18
ANKET
TÜMÜ

Sitemizi Nasıl Buldunuz.?